Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Od wczoraj Słubice mają troje... Szeryfów Praw Dziecka! Te wyróżnienia otrzymali: prezes Stowarzyszenia po PROstu Joanna Sierżant-Rekret, prezes Fundacji Grupy Pomagamy Aleksandra Kołek i burmistrz Słubice Mariusz Olejniczak. A wręczył je... sam Miś Uszatek.

Szeryfowie Praw Dziecka

Wręczenie gwiazd dla Szeryfów Praw Dziecka była niespodzianką. Sami wyróżnienie nie wiedzieli, po co dokładnie zostali zaproszeni 3 lipca do przedszkola Miś Uszatek.

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem piosenki o prawach dziecka. "Mam prawo żyć, mam prawo być sobą, mam prawo kochać i kochanym być, mogę się śmiać, nie można mnie krzywdzić poniżać i bić, dziecka prawa to ważna sprawa" - to m.in. zaśpiewały przedszkolaki.

Projekt UNICEF

W przedszkolu w ostatnim czasie wiele mówiło się o prawach dziecka - ponieważ placówka w roku szkolnym 2018/2019 realizowała projekt edukacyjny UNICEF Szkoła z Prawami Dziecka”.

Jak wyjaśnia Kamila Łopusiewicz, dyrektorka Misia Uszatka, celem tego właśnie projektu było zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji o prawach dziecka, zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka, a także wyróżnienie najaktywniejszych osób dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności.

Znaleźć i pokazać szeryfów

Kto lokalnie dba o prawa najmłodszych? Pierwszymi Szeryfami Praw Dziecka w Słubicach zostali: Joanna Sierżant-Rekret, prezes Stowarzyszenia po PROstu, Aleksandra Kołek, prezes Fundacji Grupy Pomagamy, oraz Mariusz Olejniczak, burmistrz Słubic.

To prestiżowe odznaczenie, ustanowione przez UNICEF, przyznawane jest dorosłym, którzy podejmują szczególne inicjatywy na rzecz dzieci i są zaangażowani w propagowanie i ochronę ich praw.

- Świadczy ono o tym, że naprawdę stoicie na straży praw dziecka. To nie znaczy, zże chodzicie z transparentem, ale swoim działaniem i zaangażowaniem, waszym i osób, które z wami współpracują, robicie wiele dla dzieci - mówiła K. Łopusiewicz.

szeryfowie Praw Dziecka

Wzruszenie i wyróżnienie

Wszyscy wyróżnieni byli wyraźnie wzruszeni. - To jest dla mnie więcej niż niespodzianka, bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Życzę, żeby ludzi, którzy rozumieją dzieci, chcących im pomagać, było jak najwięcej - powiedział M. Olejniczak.

- Zawsze mi się wydawało, że mało rzeczy jest w stanie mnie zaskoczyć. A dzisiaj jestem zaskoczona i bardzo mocno wzruszona. To jest nie tylko wyróżnienie, ale siła napędowa do działania, żeby nie spocząć na laurach. Wiemy, że idziemy w dobrym kierunku, będziemy dawać z siebie jeszcze więcej - mówiła A. Kołek.

J. Sierżant-Rekret podkreśliła, że jej stowarzyszenie powstało właśnie po to, żeby być z dziećmi jeszcze bardziej. - Cieszymy się, że nam się to wszystko udaje i obiecujemy, że będziemy robić jeszcze więcej - uważa prezes.

Więcej o prawach najmłodszych

Odznaczenia dla szeryfów były zwieńczeniem trwającego rok projektu. W tym czasie przedszkolaki z Misia Uszatka uczyły się, co tak naprawdę im przysługuje, na czym polega różnica między prawem a obowiązkiem, jakie są granice, których nie można przekraczać, a także do kogo mogą się zwrócić w sytuacji, kiedy poczują, że ich prawa nie są respektowane. Maluchy rysowały rysunki ilustrujące ich prawa.

Więcej na ten temat dowiedzieli się również rodzice. Otrzymali specjalną broszurę, która zawiera „Konwencję Praw Dziecka” oraz „Prośbę Twojego Dziecka” wg Korczaka i najsłynniejsze cytaty tego wielkiego przyjaciela dzieci.

ZOBACZ APEL DZIECKA WG KORCZAKA

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.