Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Lato zaczęło się upalnie! Taka pogoda zachęca do wypadów nad wodę. Dlatego jak co roku przypominamy, gdzie w naszej okolicy można odpocząć i schłodzić się nad wodą.

jezioro wakacje
Gdzie wybrać się nad wodę w naszej okolicy?

Upał nie odpuszcza, już w miniony weekend ciasno było na plażach nad okolicznymi jeziorami, choć kąpieliska jeszcze nie zostały oficjalnie uruchomione. Ale, jak mówią ci, którzy próbowali, woda jest ciepła i zachęca do pływania. Choć nie ma jeszcze ratowników – i to widać...

Mam wrażenie, że kiedy nie ma ratowników, ludzie na złość muszą robić, to czego nie wolno, na przykład skaczą z barierek pomostu na główkę. Zastanawiałam się, czy nie dojdzie do tragedii – powiedziała naszej redakcji Marta, która niedzielne popołudnie spędziła z rodziną na plaży w Ośnie.

Kąpielisko w Ośnie z niespodzianką

Jezioro Reczynek w Ośnie Lubuskim to jeden z kierunków „wypadów nad wodę”. W tym roku kąpielisko miało ruszyć 1 lipca, ale zacznie działać wcześniej. – W związku z tym, że rok szkolny skończył się wcześniej, ratownicy będą na kąpielisku już od 24 czerwca. Od tego dnia działamy na 100 procent – mówi Marcin Przybyła, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ośnie.

Kąpielisko nas Reczynkiem będzie czynne codziennie w godzinach 10-18, do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia. Plaża i jej otoczenie zmieniają się od kilku lat. W tym roku pojawiło się zadaszone miejsce niedaleko terenu na ognisko, cały czas remontowana jest wypożyczalnia, tzw. „woprówka”. M. Przybyła zapowiada również, że w trakcie sezonu pojawi się kolejna niespodzianka – ale nie zdradza jeszcze jaka.

osno reczynek
Kąpielisko nad Reczynkiem co roku cieszy się dużą popularnością

W lipcu rusza kąpielisko w Rzepinie

Kolejnym miejscem wypraw nad wodę jest kąpielisko nad jeziorem Długim w Rzepinie. Ruszy 1 lipca, działać będzie do 31 sierpnia, czynne będzie codziennie od godz. 9 do 17. W tym czasie nad kąpiącymi będą sprawować opiekę ratownicy, poza czasem ich pracy kąpiący korzystają z wody na własną odpowiedzialność.

W tym roku na kąpielisku pojawi się to, na co czekało wielu odwiedzających, czyli punkt gastronomiczny m.in. z lodami, goframi i napojami. A na wodzie zamontowane zostają dmuchane konstrukcje takie same jak w ubiegłym roku, czyli boisko, trampolina i pomost. Zostanie również wyznaczona specjalna strefa do zabawy w wodzie dla maluszków.

Od zeszłego roku wiele zmieniło się wokół samego jeziora. – Została oddana do użytku ścieżka wokół akwenu, przy której stoi wiele interaktywnych tablic, informujących o przyrodzie Puszczy Rzepińskiej, czy zachęcających do zabawy np. w kółko i krzyżyk. Na odwiedzających czeka także nowy parking – opowiada Kamil Michniewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Rzepinie.

Oba te miejsca te miejsca mają zagwarantowaną stałą opiekę ratowników, zapewniony wywóz śmieci, a także dostęp do urządzeń sanitarnych i zaplecze rekreacyjne.

W Słubicach czeka basen

zawody pływackie
Basen w Słubicach będzie dostępny bezpłatnie dla wszystkich

Kolejnym miejscem do kąpieli, która odbywa się pod czujnym okiem ratowników, jest otwarty basen przy ul. Sportowej w Słubicach. W tym roku został uruchomiony nieco wcześniej niż zwykle. Jak informowaliśmy kilka dni temu, z kąpieli na basenie będzie można korzystać codziennie w godz. 10-18 do końca wakacji. Wstęp jest bezpłatny.

Na dziko lub w Niemczech

W Słubicach i okolicach są jeszcze tzw. miejsca zwyczajowo wykorzystywane do kąpieli, woda jednak tu nie jest badana przez Sanepid, jak w przypadku kąpielisk, nie ma tam również opieki ratowników. Częstym celem wakacyjnych wypraw nad wodę jest m.in. jezioro Kolejowe w Kunowicach czy jezioro w Starych Biskupicach. Popularnym kierunkiem jest też Rancho w Drzecinie i tamtejszy akwen. Chętnych do kąpieli nie brakuje nad jeziorem Grzybno w Świniarach i położonym po drugiej stronie drogi wojewódzkiej nr 137 jeziorem Czyste Wielkie.

A może do Niemiec? Wielu słubiczan wybiera się - często rowerami - nad Helenesee, jezioro za Frankfurtem, nazywane „małym Bałtykiem”. Cenione jest za czystą wodę i dużą, rozległą plażę. Tu jednak wstęp jest płatny. Osoba dorosła płaci 2 euro za cały dzień, bilet ulgowy to 1 euro. Po godz. 17.00 cena spada do 1 euro za osobę dorosłą. Ten, kto przyjedzie samochodem, musi wykupić również kartę parkingową za 2 euro. Jeśli chcemy zabrać psa, zapłacimy za niego 1 euro. Godne uwagi są także kąpieliska nad jeziorami w Müllrose i Alt Zeschdorf.

A jakie są wasze ulubione miejsca nad wodą? Dajcie znać w komentarzach.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.