Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Działaj Lokalnie to program grantowy, którego operatorem w naszym regionie jest Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Organizacje pozarządowe i grupy nieformalne mogą starać się o dotacje do 6 tys. zł na projekty, które angażują mieszkańców do działania na rzecz wspólnego dobra.

plazy tablica
W ramach "Działaj Lokalnie" powstały m.in. tablice przyrodnicze

- Program jest prowadzony z myślą o organizacjach pozarządowych oraz grupach nieformalnych, które podejmują wspólny wysiłek, aby w ich społecznościach żyło się lepiej. Wspierane są takie projekty, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego – mówi Marta Stachowska, koordynatorka Ośrodka Działaj Lokalnie prowadzonego przez Fundację na rzecz Collegium Polonicum.

Wyjaśnia, że to, co jest tym dobrem wspólnym, wnioskodawcy określają sami. - Może to być zaniedbana przestrzeń na wsi, którą mieszkańcy wspólnie posprzątają i zagospodarują, ale także np. umiejętność udzielania pierwszej pomocy, szkolenie seniorów z obsługi komputera czy nawet kurs samoobrony dla kobiet. Ważne, żeby planowane działania wynikały z konkretnych potrzeb danej społeczności i służyły jej członkom – dodaje M. Stachowska.

Dofinansowania nie dostaną działania jednorazowe. Każdy projekt musi trwać minimum 3 miesiące (maksymalny czas to 6 miesięcy). Działania mogą rozpocząć się najwcześniej 1 lipca, a zakończyć muszą się do 31 grudnia 2019.

Działaj Lokalnie to konkurs, dlatego liczy się dobry, przemyślany pomysł. – Jak co roku wysoko oceniane będą projekty, które proponują nowe działania lub nową ofertę dla mieszkańców, albo włączają nowe środowiska w prowadzone wcześniej działania. Oczekujemy nowych pomysłów, nowych ofert. Choć projekty mogą oczywiście być rozwinięciem wcześniej podjętych działań – tłumaczy M. Stachowska.

Działaj Lokalnie
O dotacje moga się starać m.in. działający na rzecz dzieci

W konkursie mogą wystartować organizacje pozarządowe i grupy nieformalne z gmin: Słubice, Górzyca, Cybinka Rzepin, Krosno Odrzańskie, Gubin, Dąbie, Maszewo, Bobrowice, Bytnica, Kostrzyn nad Odrą, Witnica oraz Słońsk. Maksymalna kwota dofinansowania projektu ze środków programu Działaj Lokalnie wynosi 6 tys. zł. Do niej należy dołożyć wkład własny, wynoszący min. 25 proc. wartości dotacji (w tym 5 proc. w postaci finansowej, pozostałe 20 proc. może mieć postać wkładu usługowego, rzeczowego lub pracy wolontariuszy).

Wnioski można składać do 31 maja 2019 roku wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony: system.dzialajlokalnie.pl.

Kontakt: Marta Stachowska, tel. 603 112 487, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Ważne dokumenty:

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.