Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

projekty 1
Regulacje prawne chroniące środowisko naturalne nie omijają budownictwa. Upowszechnienie technologii energooszczędnych i programy dofinansowujące spowodowały, że inwestorzy poszukują obecnie projektów funkcjonalnych, a równocześnie energooszczędnych.

Nowoczesny dom jednorodzinny

Nowoczesny dom charakteryzuje się prostą bryłą na planie prostokąta lub litery L. Najczęściej ma dach płaski, dwu lub czterospadowy, o kącie nachylenia wymaganym przez plan zagospodarowania przestrzennego w danej gminie. Duże przeszklenia i elegancka elewacja stanowią jego główną ozdobę. Wnętrza są przestronne i dobrze naświetlone. Z tego powodu od strony północnej znajduje się cześć gospodarcza, natomiast strefa dzienna umiejscowiona jest od strony południowej, by w pełni korzystać ze słońca. Nowoczesny dom jest energooszczędny. Instalacje i sposób ogrzewania zapewniają oszczędności eksploatacyjne. Wentylacja mechaniczna, pompy ciepła, rekuperacja oraz panele fotowoltaiczne minimalizują zużycie energii. Zastosowana stolarka zewnętrzna cechuje się wysoką termoizolacyjnością. Budynek jest ocieplony, bez mostków termicznych.

projekty 2

Energooszczędność, a koszt budowy

Jaki dom jest tani w budowie? Gdzie szukać oszczędności, przeglądając gotowe projekty domów? Wiele osób sądzi, że dom energooszczędny jest bardzo drogi. Chociaż instalacje energooszczędne to dodatkowy koszt, to jednak istnieje możliwość uzyskania oszczędności. Materiały budowlane zastosowane w domach energooszczędnych są wysokiej jakości. Nowoczesne technologie podnoszą koszt inwestora, podobnie jak złe rozplanowanie pomieszczeń. Oszczędności można uzyskać, wybierając zwartą bryłę budynku z prostym w konstrukcji dachem. Projekty domów energooszczędnych mają wyraźny podział na strefę dzienną i nocną oraz wydzieloną strefę gospodarczą. Podział na strefy pozwala na zaoszczędzeniu na materiałach oraz pracy potrzebnej do montażu instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Prosta bryła i konstrukcja dachu to również mniejsze koszty budowy, a także mniejsze straty ciepła. Sposobem na oszczędność jest również rezygnacja z podpiwniczenia, stanowiącego około 20% kosztów. Przestronna strefa dzienna powinna natomiast maksymalnie wykorzystywać promienie słoneczne.

Czym kierować się przy wyborze projektu?

Jak wybierać projekty domów jednorodzinnych? Kosztorys powinien uwzględniać wszystkie etapy budowy. Nie wolno zapominać o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Pod uwagę należy wziąć potrzeby domowników i dobrać odpowiednią wielkość domu. Właściwe rozplanowanie, zmniejszona liczba ścian działowych i minimalizm sprawią, ze koszt energooszczędnego domu będzie niewiele wyższy od budowy metodą tradycyjną. Bez względu na to, czy wybierzemy dom piętrowy, czy parterowy z poddaszem użytkowym, bardzo duże znaczenie odgrywa wybór wykonawcy. Firma budowlana nieznająca się na nowoczesnych technologiach, spowoduje, że konieczne poprawki będą generowały dodatkowe koszty.

projekty 3

Projekty domów energooszczędnych nie muszą być drogie. Wystarczy uważnie wybrać projekt. Nakłady poniesione na oszczędność energii zwracają się już w ciągu kilku pierwszych lat w postaci niższych rachunków.[artykuł partnerski]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.