Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zapowiada się niezła wyżerka! Z okazji Tłustego Czwartku burmistrzowie Słubic i Frankfurtu zapraszają mieszkańców na poczęstunek. Na chętnych będzie czekać 2 tys. pączków.

donuts-268250 960_720

Poczęstunek odbędzie się 28 lutego o godz. 12:00 na Placu Przyjaźni w Słubicach. Mariusz Olejniczak i René Wilke osobiście będą częstować mieszkańców pączkami. Smakołyki trafią też do pracowników instytucji po obu stronach Odry.

Oprócz pączków mieszkańcy otrzymają również dwujęzyczne ulotki na temat tradycji związanej z Tłustym Czwartkiem. Ten zwyczaj pojawił się w Polsce w XVII wieku, na początku głównie w miastach, potem także na wsi. Chodziło o to, aby najeść się przed 40-dniowym postem. Co ciekawe, dawniej pączki jadano głównie ze skwarkami, ale podobnie jak dziś były smażone na głębokim tłuszczu.

Ta tradycja w Niemczech praktycznie jest nieznana, dlatego już w poprzednich latach włodarze Słubic wpadli na pomysł, aby przybliżyć ją naszym sąsiadom. Transgraniczny poczęstunek jest jednym z elementów projektu „Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Brandenburgia Polska 2014-2020.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.