Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Miejskie Święto Hanzy zagości na też nadodrzańskich błoniach – to tutaj będzie można odwiedzić miasteczko hanzeatyckie, a także zobaczyć, co ciekawego proponują organizacje pozarządowe i spółdzielnie socjalne. Na dzieci czekać będą oczywiście dmuchańce-skakańce.

Miejskie Święto Hanzy

Będzie kolorowo i wesoło. Na błoniach nadodrzańskich od strony ul. Nadodrzańskiej na czas Miejskiego Święta Hanzy „zamieszkają” różne atrakcje – w sobotę stanie tam Miasteczko Uśmiechu, w którym najmłodsi znajdą coś dla siebie. Ale nie tylko oni.

Od strony mostu będą stały popularne skakance-dmuchańce – to tu dzieci będą mogły spożytkować nadmiar energii. Tu odbywać się będą m.in. walki na bezpieczne miecze czy strzelanie z kuszy. Na łąkach staną również dmuchane zamki, będzie można poskakać na euro-bungee.

A także „przejechać się” na koniu, pogłaskać osiołki i króliczki. Swoje przyjacielskie zwierzęta przywiezie znana już wielu dzieciom Zagroda Leśna z Radzikowa.

Rzemiosło, sport i taniec

Obok nich będzie miasteczko hanzeatyckie, podobne jak w poprzednich edycjach święta Hanzy. Będzie tu można poznać tajniki średniowiecznego rzemiosła, na przykład podejrzeć pracę wikliniarza, garncarza, kaletnika, obejrzeć warsztat tkacki, a nawet… zobaczyć, jak pracował średniowieczy kat.

Nie zabraknie konkursów i zabaw sportowych. Na przykład będzie można wziąć udział w maratonie fitness i warsztatach tanecznych. A potem zrobić sobie śmieszne zdjęcie w fotobudce.

Pokażą się lokalne organizacje

Dalej będzie można przejść do namiotowego miasteczka, w którym na gości będą czekać słubickie i frankfurckie organizacje pozarządowe – będzie to pierwszy transgraniczny Piknik NGO. To na zlecenie gminy Słubice oraz miasta Frankfurt nad Odrą Fundacja na rzecz Collegium Polonicum zachęca organizacje pozarządowe do polsko-niemieckiej współpracy (w ramach projektu „Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice”).

A kogo będzie można spotkać w namiotach? Fundacja Grupy Pomagamy będzie częstować popcornem i watą cukrową w zamian za datki do swoich puszek – z których całość trafia na pomoc podopiecznym.

Stowarzyszenie Po PROstu zaprasza na zabawy i animacje, m.in. z kolorową chustą Klanzy. O swoich projektach i pomysłach będzie opowiadać słubicki oddział TWK. Razem z nimi w namiocie będą przedstawiciele esMail – stowarzyszenia chorych na stwardnienie rozsiane.

Miasteczko Hanzeatyckie

Na stoisku Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, oddziału w Słubicach będzie można zmierzyć poziom cukru, a także ciśnienie. Pomiary wykona dyplomowana pielęgniarka. Doradzi również, co zrobić, jeśli okażą się niezbyt dobre…

Niedaleko Fundacja Dobro Kultury zorganizuje warsztaty historyczne – w ramach projektu, którego celem jest stworzenie mobilnego muzeum Słubic (pisaliśmy o tym niedawno).

Zwierzaki i… biografie

Stowarzyszenie Ochrony Praw Zwierząt Animals Słubice razem ze Sklepem Zoologicznym Planeta ZOO zaprosiło na stoisko dietetyka żywienia zwierząt z firmy Farmina, który będzie zachęcał Was do zdrowego i prawidłowego żywienia psów i kotów. Nie tylko słowami – będzie można otrzymać pyszne domowe ciastka dla psów i kotów.

A może ktoś chce adoptować psiaka lub kociaka? Animalsi udzielą wszelkich informacji i pomogą znaleźć futrzastego przyjaciela. Na ich stoisku zagoszczą podopieczni z hodowli Maine Coon Sang Royal PL ze Słubic – będą wyjaśniać, jak ustrzec się przed zakupem psa lub kota z pseudo hodowli. Animalsi opowiedzą też, jak można się do nich przyłączyć.

Niedaleko Odry swoje stanowisko będą mieli również wędkarze z Koła nr 2 Polskiego Związku Wędkarskiego w Słubicach, którzy zapraszają do siebie nie tylko amatorów wędkowania.

Spośród niemieckich organizacji zaprezentuje się m.in. My Life - Erzählte Geschichte, które będzie promować idee refleksji nad własnym życiem i opowiadania biografii. Zaprezentuje się też orkiestra frankfurckich przyjaciół muzyki.

O swojej twórczości będą opowiadać artyści ze stowarzyszenia Art an der Grenze, a pomysły nie tylko na aranżowanie przestrzeni miejskiej na nowo przedstawi Stowarzyszenie Słubfurt.

Społeczny biznes w akcji

W namiotowym miasteczku zaprezentują się również wyjątkowi goście - przedsiębiorstwa społeczne i organizacje pozarządowe m.in. z Zielonej Góry, Świebodzina, Cybinki, Radzikowa. Będą to Targi Aktywności Społecznej i Biznesu Społecznego, organizowane przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej z Zielonej Góry.

A co czekać będzie na gości targowych? Możliwości będzie wiele: jedni zaproponują kiermasz wyjątkowego rękodzieła, inni warsztaty artystyczne i zielarskie. Na brak zajęcia nie będą narzekać również najmłodsi: odwiedzi ich klaun z wielkimi bańkami, będzie malowanie buzi, a także animacje i tworzenie własnych kolorowych toreb na zakupy. Będzie można przygotować własną zakładkę do książki metodą scrapbookingu.

Scena Hanza

Scena z lokalnymi artystami

Miasteczko namiotowe zamknie mała scena, na której przez cały dzień będą występować lokalni artyści. A na niej prezentować się będą m.in. zespoły z miast partnerskich Słubic i Frankfurtu, m.in. chór klarnecistów z Heilbronnu, zespoły: Charme z Szostki, Altanka z Witebska, Junost z Białorusi i Aluzja z Gorzowa Wlkp. Wystąpi też słubicka Bohema.

---

Miasteczka hanzeatyckie będzie czekać na was 14 lipca (sobota) w godzinach 12-18.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.