Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dziś nasi sąsiedzi zza Odry głosują w pierwszej turze wyborów na nadburmistrza. Ale wpływ na wynik wyborów mogą mieć również Polacy – ci zameldowani we Frankfurcie. Przypominamy, gdzie i jak możecie głosować.

Wybory Frankfurt

Niedawno kandydaci na urząd nadburmistza Frankfurtu debatowali w Słubicach. W relacji na naszej stronie można było przeczytać co mówili m.in. o współpracy ze Słubicami.

A już dziś pierwsze „starcie” przy urnach –wybory nadburmistrza, który będzie rządził przez kolejne 8 lat. I będzie miał wpływ również na to, jak żyje się Polakom mieszkającym po tamtej stronie Odry.

Przypomnijmy, w wyborach startuje 5 kandydatów: obecny nadburmistrz Martin Wilke (startujący jako niezależny), Markus Derling (CDU), Rene Wilke (Die Linke/Grüne), Wilko Möller i Jens-Marcel Urlich. Jeśli żaden z nich nie zdobędzie 50 proc. głosów, za 2 tygodnie odbędzie się druga tura.

W głosowaniu mogą uczestniczyć mieszkańcy Frankfurtu nad Odrą – w tym również Polacy, którzy są tam zameldowani. Każdy mieszkaniec dostał do skrzynki list, w którym znajduje się „instrukcja” głosowania. Polaków uprawnionych do głosowania jest we Frankfurcie sporo, bo aż 2 tysiące.

Jak zagłosować? Żeby wziąć udział w wyborach na nadburmistrza, nie trzeba mieć niemieckiego obywatelstwa. A komisji wyborczej okazuje się polski dowód osobisty, tak jak przy wyborach w Polsce. Co ważne, w niemieckich wyborach mogą uczestniczyć osoby od 16 roku życia.

Każdy, kto chce zagłosować, udaje się do najbliższego lokalu. Mapa lokali wyborczych oraz najważniejsze informacje o głosowaniu dostępne są na www.frankfurt-oder.de.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 yon 2018-03-05 12:14
Ciekawy wybor - liberal kontralewica... To taki sam jak miedzy niektorymi znanymi chorobami... Ktore mniej szkodliwe?...

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.