Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dobrowolna, bezpłatna i bezinteresowna praca na rzecz innych - czyli wolontariat - będzie tematem kolejnego „Podwieczorku Obywatelskiego”. Przedstawiciele organizacji pozarządowych i chętni do zaangażowania się w wolontariat spotkają się na Plaży Prowincja.

Wolontariat Słubice
Słubiczanie coraz chętniej pomagają innym

Jak wielu mamy wolontariuszy? Jak podaje Stowarzyszenie Klon/Jawor, zajmujące się badaniem organizacji pozarządowych, w wolontariat na rzecz lub za pośrednictwem organizacji angażuje się co piąty Polak. Ten odsetek niemal nie zmienia się od 2012 roku. Ale systematycznie przybywa fundacji i stowarzyszeń, które korzystają z pracy wolontariuszy. 9 lat temu robiło to tylko 40% organizacji – obecnie już 61%.

I dla organizacji, i dla osób chcących pomagać

Również słubickie NGO’sy (skrót od non-government organization (ang.), czyli organizacje pozarządowe) w większości opierają się na dobrowolnej pracy - choć nie ma badań obrazujących, jaki procent mieszkańców to wolontariusze.  

Jest to na pewno ważny temat dla naszych organizacji. Dlatego na podwieczorek o wolontariacie zapraszamy ich przedstawicieli, ale także osoby, które są zainteresowane tym, poznać nasze organizacje, włączyć się w ich działania - mówi Marta Stachowska z Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, opiekun Sektora 3 Słubice.

Teoria jest potrzebna

Merytorycznie Sektor wesprze Agata Fogel, animatorka z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, która przybliży uczestnikom spotkania takie zagadnienia jak: regulacje prawne dotyczące wolontariatu (w tym wolontariat a członkowsko w organizacji), wyjaśni, kto może korzystać z pracy wolontariuszy, jak zawierać i rozwiązywać umowy wolontarystyczne, jak wycenić pracę wolontariuszy, co z ich ubezpieczeniem (zdrowotnym, NNW i OC), co robić w razie wypadku.

Zarządy organizacji zazwyczaj znają przepisy dotyczące wolontariatu, jednak nie do końca wiedzą, jak je stosować - mówi animatorka. Dodaje, że choć zagadnienia formalne, które chce poruszyć, są ważne, w rozmowach nie powinno również zabrakną tematów związanych z budowaniem zaangażowania wolontariuszy, motywowaniem, koordynowaniem ich pracy.

A praktyka daje dużo satysfakcji

Współorganizatorem spotkania jest Fundacja Grupy Pomagamy. Robert Tomczak, wiceprezes fundacji nie ukrywa, że temat wziął się z potrzeby działalności organizacji. - Fundacja rozwija się, angażujemy się wciąż w różne akcje i szukamy nowych wolontariuszy, którzy chcieliby się do nas przyłączyć – mówi R. Tomczak.

A dlaczego warto zaangażować się w wolontariat? - To doskonała okazja do poznania nowych ludzi – wyjaśnia R Tomczak. Jednak zaraz dodaje, że najistotniejszym aspektem jest bezinteresowne działanie na rzecz drugiej osoby. - Dzięki niemu mamy okazję dzielenia się tym co mamy. Mogą to być wiedza, umiejętności, a czasem energia do działania. Pozwala to na szersze spojrzenie na to co robimy i kim jesteśmy – mówi.

R. Tomczak podkreśla jeszcze jedną ważną jego zdaniem rzecz: dla młodych ludzi wolontariat to szansa na zdobywanie doświadczenia, pomoc w znalezieniu sobie przyszłej pracy i nabywania nowych umiejętności.

Podwieczorek dla każdego

Sektor 3 Słubice, który organizuje m.in. „Podwieczorki Obywatelskie”, to inicjatywa dofinansowana przez gminę Słubice. M. Stachowska zaprasza do kontaktu pozostałe organizacje pozarządowe, które mają pomysły na kolejne tematy i chciałyby się włączyć w organizację podobnych spotkań.

Chętni mogą zgłaszać się osobiście do siedziby Fundacji na rzecz Collegium Polonicum przy ul. Kościuszki 1 lub zadzwonić - tel. 603 112 487, 884 309 488 lub 61 82 96 791.

---

Termin: 23.08.2017, godz. 17.00. Miejsce: Plaża Prowincja
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.