Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Budowa wieży Kleista

Spacerkiem po mieście zajrzeliśmy na budowę tzw. wieży Kleista w parku za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Mimo trwającej pandemii i rozmaitych obostrzeń, inwestycja ma być zrealizowana bez opóźnień. Mamy też fotki ruin dawnej wieży. 

Przypomnijmy, w listopadzie 2019 roku udało się wyłonić wykonawcę budowy wieży widokowej nazywanej potocznie wieżą Kleista (ZOBACZ). To jednaj z bardziej kontrowersyjnych inwestycji w gminie Słubice, która od dawna budzi wiele dyskusji wśród mieszkańców miasta.

W kwietniu 2020 roku pisaliśmy o tym, że na terenie parku stanęła tablica informacyjna, ogrodzono teren, lada moment miały ruszyć prace (ZOBACZ).

Te nabrały tempa pod koniec października. Do lasku wjechał ciężki sprzęt, utwardzono drogę, ruszyły prace ziemne. Co dzieje się tam aktualnie? Czy pandemia koronawirusa i istniejące obostrzenia spowodowały opóźnienia?

Te pytania zadaliśmy Beacie Bieleckiej, rzecznikowi prasowemu słubickiego magistratu. - Obecnie wykonywane jest zbrojenie wieży. Nie mamy żadnych sygnałów ze strony wykonawcy, żeby ten termin był obecnie zagrożony. Budowa ma zakończyć się do maja 2021 roku – przekazała redakcji Słubice24.

Warto zaznaczyć, że nowy obiekt powstaje około 100 metrów bliżej niż dawna, oryginalna wieża Kleista, zbudowana przez Niemców w 1892 roku. Zbrojenie i wykopy są w miejscu, gdzie wcześniej znajdowało się miejsce biwakowe, tuż za torem saneczkowym na szczycie tzw. górki cmentarnej.

Poniżej fotki z miejsca budowy oraz zachowanych w leśnych ostępach ruin starej wieży. Została ona wysadzona 20 lutego 1945 roku, przez wycofujące się wojska niemieckie.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Dr. Sommer 2020-12-09 18:29
Cieszymy się bardzo i firmie budowlanej życzymy przyjaznej pogody.

Nie zapomnieć proszę o podświetleniu mostu.
#2 marek67slubice 2020-12-09 22:54
Można by jeszcze okoliczny lasek nazwać Parkiem Bismarcka...Mielibyśmy komplecik..
#3 Lechita 2020-12-09 23:30
Porażka.
#4 gallanonim z galii 2020-12-10 08:07
W mieście które ma bardzo słaby internet tysiące ludzi ma problemy w łączeniu się z siecią co widać jak zawieszają się dzieciom elekcje, Wy! budujecie za miliny euro pomnik niemieckiemu zbrodniarzowi Bismarcowi (Kulturkampf) którego celem była eksterminacja narodu polskiego!Niebywały skandal!
#5 Waldemar SL 2020-12-11 21:49
#gallanonim z gali popieram jest wiele innych praktycznych rzeczy do wykonania w tym miasteczku np. obwodnica, brak wody co 3 dni, podłączanie domków jednorodzinnych do ciepłowni, obniżka kosztów wywózki śmieci, redukcja etatów w starostwie , projektowanie nowych rozwiązań komunikacyjnych ułatwiających poruszanie się po mieście i wiele innych. Ludzie tym się zajmujcie !!!
#6 yon 2020-12-18 08:03
Jak widac , Niemcy robia sobie u nas co chca. Ciekawe , co bedzie nastepne? Az strach pomyslec , a co dopiero wypowiedziec na glos ...
#7 Rob 2020-12-31 19:34
Z wami i waszym podejściem do tematu to tylko cofnąć się o 200 - 300 lat, tam są wasze klimaty. Kasa na budowę tej wieży w większości jest z Unii, więc co was tak boli ? Z takim pro-pisowskim podejściem do tematu to w Słubicach ani za 100 ani za 200 lat nic nowego nie powstanie. A gallanonim , czy ponoć jakaś tam Ewka z Kunowic, czy masz już umówioną wizytę ?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.