Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Nieśmiertelnik Jana Śliwki

Historia znalezionego w Kunowicach nieśmiertelnika Jana Śliwki ma swój dalszy ciąg. Replika historycznego znaleziska trafiła w ręce rodziny zmarłego weterana. Przy jego grobie odbyło się uroczyste przekazanie. 

Przypomnijmy, Jan Śliwka walczył w wojnie obronnej Polski w 1939 roku. Zmarł w 1974 roku w Kunowicach. Jego dzieje niedawno przybliżył czytelnikom Słubice24 Roland Semik - ZOBACZ.

Nieśmiertelnik – czyli żołnierski znak tożsamości - należący do Jana Śliwki zupełnie przypadkiem znaleźli prof. Grzegorz Podruczny, Jakub Wrzosek i Andrzej Kazana. Natrafili na niego prowadząc poszukiwania śladów Bitwy pod Kunowicami, która odbyła się w 1759 roku.

Badacze skontaktowali się z krewnymi zmarłego i postanowili przekazać im pamiątkę po ich przodku. 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, spotkali się przy grobie weterana na cmentarzu w Kunowicach.

- Data nieprzypadkowa, bo pan Jan we wrześniu 1939 roku bronił niepodległości, którą dzisiaj świętujemy – mówił G. Podruczny. Razem z A. Kazaną wręczyli wnukowi pana Jana duplikat nieśmiertelnika. - Oryginał jest po konserwacji i będzie stanowił element ekspozycji muzealnej. Duplikat to wierna kopia zrobiona na profesjonalnej maszynie – tłumaczył G. Podruczny.

Oprócz nieśmiertelnika rodzina otrzymała także pamiątkowy dyplom z wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, książkę o polskim wrześniu pt. „Wierni przysiędze” autorstwa Jarosława Bączyka oraz gadżety patriotyczne.

Przy okazji rozmowy, wrócił temat powstania w Słubicach lokalnego muzeum, w którym tego typu zabytki mogłyby znaleźć swoje miejsce. Po samej tylko kunowickiej bitwie jest ich blisko 10 tysięcy! - Mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie czas, że znajdzie się dla nich odpowiednie miejsce. Prowadziłem w tej sprawie wiele rozmów z władzami samorządowymi kolejnych kadencji, ale oprócz zapewnień, że to świetny pomysł, nie było żadnych konkretnych działań – przekazał G. Podruczny.

Zapytamy obecnego burmistrza, jak odnosi się do tego pomysłu i czy jest szansa aby na terenie gminy Słubice powstało lokalne muzeum. Do tematu wrócimy.

Poniżej zdjęcia z uroczystości przekazania nieśmiertelnika.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.