Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Licealiści

Odtwarzanie dawnych zdjęć to popularny motyw w „internetach”. Podobnego wyzwania podjęli się maturzyści z Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach. 

W ich ręce wpadło zdjęcie sprzed (prawdopodobnie) kilkudziesięciu lat, na którym widać grupę młodych ludzi siedzących na ławce w pobliżu mostu granicznego na Odrze i palących papierosy. Być może są to również uczniowie którejś ze słubickich szkół. W tle widać tłum ludzi, flagi na balustradzie, mogły to być obchody jakiegoś święta, do końca nie wiadomo.

Fotka tak bardzo spodobała się uczniom z ULO, że pod okiem swojej wychowawczyni Aleksandry Ibragimow skrzyknęli się i postanowili odtworzyć dawne zdjęcie. Oczywiście z udziałem kluczowych rekwizytów, czyli papierosów, białych koszul i.. krawatów.

Zapytaliśmy uczestników akcji o dawne zdjęcie, ale nieznane jest im jego źródło, okoliczności powstania ani tożsamość widniejących na nim osób. A może ktoś z naszych czytelników rozpozna siebie, swoich krewnych lub znajomych na tym zdjęciu? Czekamy na wasz odzew.

most dawny

AKTUALIZACJA

Udało nam się dotrzeć do źródła zdjęcia, jego autorem jest Manfred Uhlenhut. Zdjęcie zostało wykonane 29 maja 1977 roku w trakcie Dni Przyjaźni Młodzieży Polski i NRD - dzień po podpisaniu w Berlinie przez władze PRL i NRD układu o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy. Zdjęcie zostało umieszczone w niemieckim archiwum fotograficznym „Deutsche Fotothek” na stronie www.deutschefotothek.de/documents/obj/89059499.

Wersję koloryzowaną, która posłużyła młodzieży za inspirację, udostępnił Piotr Karp ze Słubickiego Bloga Historycznego.

W niemieckim archiwum znajdują się trzy zdjęcia tego autora wykonane w tym samym miejscu i czasie. Prezentujemy je poniżej.

Niestety, nadal nie wiemy, kto znajduje się na zdjęciu.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.