Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT:

Pytania i odpowiedzi - kandydaci na burmistrza Słubic 2024 2024/04/03 12:28 #37228

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 727
  • Otrzymane podziękowania: 70
30. W jaki sposób zamierza pan/pani poprawić stan obrony cywilnej w gminie?

MARIUSZ OLEJNICZAK

2 lata temu Sejm uchwalił ustawę o obronie Ojczyzny, która zniosła przepisy dotyczące obrony cywilnej.

Eksperci i politycy od dłuższego czasu zwracają uwagę, że jeśli o obronę cywilną chodzi, to mamy w Polsce dużą lukę prawną i mnogość obowiązków, za które nie wiadomo do końca, kto jest odpowiedzialny.

Ustawa o obronie Ojczyzny, uchwalona w ekspresowym tempie (11 marca 2022 roku) i wchodząca w życie 23 kwietnia 2022 roku, spowodowała utratę mocy 14 ustaw, w tym ustawy z 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Wraz z jej wejściem w życie straciły zatem moc również przepisy działu IV ustawy z 1967 roku dotyczące obrony cywilnej (art. 137-173). Przepisy te stanowią przedmiot unormowania ustawowego, konieczny zarówno ze względów ściśle merytorycznych, jak i dla stworzenia warunków realizacji zobowiązań RP wynikających z załącznika I do Konwencji genewskich z 12 sierpnia 1949 roku, a dotyczącego ochrony ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych.

Według założeń ustawy o ochronie ludności przekazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji samorządom do konsultacji to właśnie wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) i starostowie będą koordynowali ochronę ludności na swoim terenie, a rady gmin i powiatów będą rozpatrywały informacje o stanie przygotowań do realizacji tych zadań.

MARZENA SŁODOWNIK

Trzeba zacząć od tego, co jest. Zobaczyć i spisać. Potem zaczynamy od ludzi, i ich kompetencji. Pracownicy muszą iść w teren, zaktualizować mapy, zagrożenia, obszary działań przy posiadanych siłach i środkach. Aktualizacja sprzętu czyli zakupy nowoczesnych urządzeń, mapy ewakuacyjne, punkty mobilizacyjne, plany działań na wypadek różnych sytuacji: pożary, powodzie, masowe protesty itp. współpraca z różnymi podmiotami ws.  bezpieczeństwa, transportu, z wojskiem, policją, szpitalem, strażą. Schrony, punkty zborne, miejsca ewakuacji – muszą być dopięte. Do tego dostępne: Koce, maski gazowe, łóżka polowe, namioty, łodzie, nosze, apteczki. A przede wszystkim edukacja, szkolenia, szkoły, przedszkola, zakłady pracy, służby, współpraca ze sztabami tych służb gmin, powiatów, z Niemcami. Współpraca z młodzieżą - mała służba w OC, żeby młodzi wiedzieli, co jak funkcjonuje, gdzie co załatwić, jakie są procedury, pierwsza pomoc itd. Koniecznie polsko-niemiecki projekt w tym obszarze z Interreg VIa.

Masowe protesty – tutaj również musimy mieć pełny zakres działań / instrukcję w przypadku, np. protestów rolników.

SYLWIA SZARY

Powiem tak  stan pokoju  nie jest nam dany raz na zawsze. To ze  przyzwyczailiśmy  się  do pokoju  i to że się  w nim urodziliśmy  nie oznacza  ze taki stan będzie trwał.  Zbagatelizowany temat  , całkowicie do  intensywnej pracy radnychych i nowego burmistrza.  Zadam przewrotne pytanie  czy jesteśmy gotowi  na wojnę gdyby wybuchła jutro?
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Redakcja Słubice24.pl.

Pytania i odpowiedzi - kandydaci na burmistrza Słubic 2024 2024/04/03 12:32 #37229

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 727
  • Otrzymane podziękowania: 70
MARIUSZ OLEJNICZAK - PYTANIA INDYWIDUALNE

1.   Czy i kiedy zamierza pan zareagować na pisma zgłaszane przez mieszkańców wspólnot mieszkaniowych przy pl. Wolności 17 i 19, które mówią o potrzebie zasypania dziur na podwórku przy hali sportowej SP1 Słubice oraz zamontowania tam oświetlenia? 

W ramach realizacji corocznych działań związanych z remontem nawierzchni w tym zasypywanie dziur, są one zlecane na bieżąco według zasadności potrzeb i wskazań mieszkańców. W przypadku budowy oświetlenia – te zadania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, a w tym konkretnym przypadku konieczność zaprojektowania budowy nowego oświetlenia jest również realizowana niezwłocznie po przyjęciu harmonogramu prac projektowych.

2.   Dlaczego inwestycje prowadzone za pana kadencji były realizowane z takimi dużymi opóźnieniami i kosztowały zazwyczaj więcej niż zakładano? Dlaczego w 5 lat nie dokończył pan budowy wieży widokowej?

Mijająca kadencja nie należała do najłatwiejszych. W trakcie mieliśmy szalejącą pandemię, rosnącą inflację, która drenowała budżety samorządów, a także zmiany polityczne – wojnę w Ukrainie i konsekwencje, które niosła m.in. na naszym rynku budowlanym. Wszystkie te czynniki spowodowały, że prowadzenie wyznaczonej polityki i kierunków rozwoju z początku  kadencji trzeba było dostosowywać do panującej sytuacji w kraju i na świecie. Mimo to zrealizowaliśmy wspólnie z radnymi wiele ciekawych i fajnych projektów, które z pewnością cieszą naszych mieszkańców. 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Pytania i odpowiedzi - kandydaci na burmistrza Słubic 2024 2024/04/03 12:33 #37230

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 727
  • Otrzymane podziękowania: 70
MARZENA SŁODOWNIK - PYTANIA INDYWIDUALNE

1.Czy ujmie pani w swoich planach rewitalizację ul. Staszica i przyległych podwórek? Droga została zdewastowana przy okazji budowy ronda, mimo zakazów przejazdu.

Tak, ujmę. Zrobimy to jeszcze w 2024.

 2. Nakreślone przez panią plany wyglądają bardzo ambitnie, ale obawiam się, że są nierealne. Jak pani zamierza doprowadzić do wybudowania kładki pieszej czy też drugiego mostu na Odrze, skoro zgodnie z umowami międzynarodowymi, mosty na Odrze podlegają stronie niemieckiej?

 Zarówno nam jak i stronie niemieckiej od lat bardzo zależy na dodatkowym moście, łączącym nasze kraje. Most to wielkie wyzwanie – trzeba zacząć od planów. Nowy most musi pomóc rozładować ścisk komunikacyjny w mieście. Zaczniemy od spotkań, lobbowania w celu podpisania stosownych umów. Realizacja tego przedsięwzięcia wymaga umów i działań na płaszczyźnie międzynarodowej a naszą rolą jest  wskazanie konieczności realizacji tej inwestycji dla dobra mieszkańców. 

 Potrzebujemy współpracy, od władz na każdym szczeblu, wsparcia polityków, urzędników administracji rządowej wspierających pomysł. To będzie bardzo trudne przedsięwzięcie, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Realnie wskazujemy budowę mostu jako inwestycję na 10-15 lat.
 

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Redakcja Słubice24.pl.

Pytania i odpowiedzi - kandydaci na burmistrza Słubic 2024 2024/04/03 12:35 #37231

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 727
  • Otrzymane podziękowania: 70
SYLWIA SZARY - PYTANIA INDYWIDUALNE

1.   W jaki sposób do tej pory brała pani udział w kreowaniu rzeczywistości naszego miasta? Czy, a jeśli tak, to ile razy, wystąpiła pani z inicjatywą lokalną lub propozycją do budżetu? Czy zainicjowała pani jakieś społeczne akcje i np. zbierała pod nimi podpisy?

Nie do wszystkich działań   społecznych potrzebne są  podpisy i gminne pieniądze . Jeśli ktoś chce działać  i ma do tego siłę to działa.  Niepotrzepany był mi budżet  gminy  do przeprowadzenia  szkoleń dla młodzieży wszystkich szkół średnich powiatu słubickiego   z zakres  STOP Hejt. Wszyscy  zrobiliśmy to z własnych środków. Publikacje Państwo na ten temat  znajdziecie   w internecie. Nie potrzebne mi były gminne środki do  nieodpłatnych  mediacji w Ośrodku Pomocy Społecznej w Słubicach  czy działań z dziećmi szkolnymi  w zakresie radzenia sobie ze stresem. Mediacyjne sos działało nieodpłatnie. W okrasie wojny na Ukrainie  jako członek Powiatowej Rady Kobiet  działałam społecznie  na rzecz obywateli Ukrainy.  Mój głos w zakresie przemocy wobec kobiet pokrzywdzonych przemocą domową   wybrzmiał w Europarlamencie i  w sejmie Rzeczypospolitej.  W swoim domu miałam obywateli Ukrainy  , robiłam po nocach kanapki  z własnych środków. Zostałam odznaczona osobowością roku 2018  w województwie lubuskim  i w powiecie  w kategorii samorządność i społeczność lokalna.  W  ostatnim okresie  pracowałam  nieodpłatnie na rzecz mobbingowanych pracowników jednego z urzędów w województwie. Nie potrzebuje przyzwolenia  burmistrza na pomoc . To moje  pieniądze , mój prywatny czas i  moja siła. Dla jednych jestem wrogiem   dla  drugich  pomocną dłonią.  Jedni mnie nienawidzą bo musiałam  stanąć przeciwko im rządom broniąc słabszych . To jest  właśnie niezależność i honor.

2.  Jeśli nie zostanie pani burmistrzem, ale zasiądzie pani w Radzie Miejskiej, to czy wejdzie pani w koalicję z obecnym burmistrzem i będzie popierać jego politykę?

 Nie będę popierać   takiej polityki  jeśli dalej  będzie tak wyglądała.  Nie interesuje mnie koalicja  i wymówki  , Jestem niezależna. Jestem  zwykłym mieszkańcem   , który  bez zaplecza finansowego i politycznego stanął  naprzeciw  obecnego burmistrza w walce o jego  fotel . Głośno mówię Nie  , może po wyborach dostanę  od niego  bilet w jedną stronę do Dubaju :)))) ale nie sprzedam mieszkańców  i kandydatów do rady miejskiej z KWW Zawsze Niezależni.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Redakcja Słubice24.pl.

Pytania i odpowiedzi - kandydaci na burmistrza Słubic 2024 2024/04/03 12:52 #37232

  • Redakcja Słubice24.pl
  • Redakcja Słubice24.pl Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Administrator
  • Administrator
  • Posty: 727
  • Otrzymane podziękowania: 70
RYSZARD PAWLUKOWSKI - PYTANIA INDYWIDUALNE

 1.  Co zamierza pan zrobić z należącym do pana budynkiem po banku Pekao? Czy jest szansa na uporządkowanie tego miejsca?

Brak odpowiedzi.

 2. Jest pan biznesmenem od wielu lat. W jaki sposób zamierza pan poprawić klimat dla przedsiębiorców i zapewnić im wsparcie? Obecna władza o nas zapomniała.

Brak odpowiedzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Redakcja Słubice24.pl.
  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3