Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Dziś wojewoda lubuski wydał rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność uchwał Rady Powiatu Słubickiego podjętych 22 marca, w tym odwołującej starostę Piotra Łuczyńskiego. Obecny zarząd powiatu słubickiego nie zgadza się z taką decyzją.

Na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Słubicach została opublikowana odpowiedź podpisana przez wszystkich aktualnych członków zarządu powiatu słubickiego. Poniżej publikujemy jej treśći (pisownia oryginalna).

---

W związku z zaistniałą sytuacją i dzisiejszą publikacją rozstrzygnięcia wojewody lubuskiego w sprawie uchwał Rady Powiatu Słubickiego, pragniemy zająć stanowisko w przedmiotowej sprawie i przygotować plan dalszego działania:
  1. Dzisiejsze rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody lubuskiego (załączone poniżej) uważamy za niesłuszne i niezgodne z prawem.
  2. Stoi ono w rażącej sprzeczności z wcześniejszym, oficjalnym stanowiskiem Departamentu Nadzoru i Kontroli Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, także załączonym poniżej.
  3. Informujemy, że zarząd powiatu w najbliższym czasie złoży stosowne odwołanie od ww. rozstrzygnięcia.
  4. Zgodnie z art. 85 ust. 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym (tekst jednolity – Dz. U. z 2015r., poz. 1445 z późn. zm.) rozstrzygnięcia nadzorcze stają się prawomocne dopiero z upływem terminu do wniesienia skargi albo z dniem oddalenia lub odrzucenia skargi przez sąd, jeżeli taka skarga zostanie wywiedziona. I dopiero z tym momentem rozstrzygnięcie nadzorcze staje się co do zasady wykonalne. Stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały dopóki nie stanie się prawomocne, nie wywiera wynikającego z niego skutku prawnego. Zakwestionowana w rozstrzygnięciu nadzorczym uchwała nadal istnieje w obrocie prawnym. Do czasu uprawomocnienia się rozstrzygnięcia nadzorczego nie jest ono prawnie wiążące, a tym samym jego moc do tego czasu jest niejako zawieszona w czasie. W związku z tym, podjęte na sesji w dniu 22 marca 2016 roku uchwały dotyczące wyboru zarządu powiatu nadal istnieją w obrocie prawnym, do czasu ewentualnego stwierdzenia ich nieważności przez sąd.
  5. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez sąd, zarząd powiatu słubickiego będzie wykonywał swoją pracę w dotychczasowym zakresie oraz składzie, powołanym 22 marca 2016 roku.
Zarząd powiatu słubickiego w składzie:
  • Marcin Jabłoński – starosta
  • Leopold Owsiak – wicestarosta
  • Amelia Szołtun – członek zarządu powiatu
  • Ryszard Chustecki – członek zarządu powiatu
  • Jan Maślakiewicz – członek zarządu powiatu
Poniżej komplet dokumentów:



--

Osoby zainteresowane sprawą odsyłamy do naszej wcześniejszej publikacji, w której szerzej opisujemy dzisiejszą decyzję wojewody lubuskiego - KLIKNIJ.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 marks 2016-04-22 19:18
Zaraz, zaraz, jest wcześniej art. 80.
"Art. 80. 1. Stwierdzenie przez organ nadzoru nieważności uchwały organu powiatu wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa w zakresie objętym stwierdzeniem nieważności, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do uchwały o zaskarżeniu rozstrzygnięcia nadzorczego do sądu administracyjnego."

Wychodzi, na to, że dopóki nie ma zaskarżenia do sądu administracyjnego, to wszystkie uchwały z 22 marca są nieważne, czyli Starostą jest Łuczyński i działa stary Zarząd.
Pytanie czy nowy Zarząd może złożyć takie odwołanie skoro formalnie nie ma prawa istnieć?
Piękny mamy burdel!
#2 Paprotnik 2016-04-23 12:40
Nie jest ważne, który zarząd działa. Stary, czy nowy. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że udało się w sposób znaczący powiększyć liczbę osób biorących wynagrodzenie z kasy starostwa. Bogata, dobrze opłacana armia polityko-urzędników w naszym powiecie, pozwoli na szybszy rozwój naszego regionu. Musimy zdać sobie z tego sprawę, że pieniądze, te zostaną w części wydane w lokalnych sklepach,barach, czy warsztatach (oprócz tych, które zostaną wydane w Międzyrzeczu i Zielonej Górze). Podatek dochodowy wzbogaci też kasę gminy. Nie widzę tu większego problemu. Ja bym się raczej zastanowił jak potroić tą liczbę "urzędniczą"
Czuwaj.
#3 brek 2016-04-24 15:43
Zarząd powiatu nie może zaskarżyć rozstrzygnięcia nadzorczego, gdyż to rozstrzygnięcie jest skierowane do Rady Powiatu. Pytanie, czy Zarząd może podjąć uchwałę o zaskarżeniu rozstrzygnięcia.
Stan anomalii nastąpił wraz z nastaniem człowieczka z Cybinki, który miesza do tej pory z pominięciem norm prawnych. Należy sobie zadać pytanie co on w gruncie rzeczy potrafi??? Opozycja to istni analfabeci prawni.
#4 Jan Byk 2016-04-24 20:01
Patrz komentarz #2
To świetny pomysł. Zgadzam się z tym.
2 x > opłacanej administracji to więcej wpływów dla lokalnych "zakładów pracy". Ten co sprzedaje kiełbaskę na bazarze - sprzeda w miesiącu o 12 szt. więcej ( 1-na na głowę w m-cu), reszta to 1 x po kebabie, 1 x po "chińczyku", a resztę na obiad to "stara" upichci" w domu, no bo oszczędzać trzeba. Przecież wynagrodzenie jest dla nich za małe. Ten co sprzedaje spożywkę będzie miał większy utarg, a gdy dzieci "darmozjadów' dowiedzą się, że jednak zostają ich rodzice przy korycie, to ruszą do blaszaków po gumy do żucia, lody i inne). Same plusy. Prywatne stacje paliw będą miały więcej sprzedanego paliwa - no bo WŁADZA musi jeździć do ludu. Kantory wymiany walut zwiększa obrót, bo z polecenia pewnie "jednego typa" będą zaniżać kurs dla sprzedaży EUR dla wybrańców władzy słubickiej, no bo władza słubicka też chce robić zakupy "za Odrą".
SAME PLUSY:
I o co spory?
3 x TAK.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.