Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W powiecie słubickim zapowiada się polityczne trzęsienie ziemi. Wojewoda lubuski zadecydował, że odwołanie starosty Piotra Łuczyńskiego odbyło się niezgodnie z prawem. Co za tym idzie - także wybór nowego starosty Marcina Jabłońskiego oraz całego zarządu.

powiat starosta
Piotr Łuczyński - były starosta słubicki

Zmiana wcześniejszej decyzji

Rozmawialiśmy dzisiaj z rzeczniczką prasową Aleksandrą Chmielińską-Ciepły, która potwierdziła decyzję wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka. To odmienna informacja niż ta, którą kilka dni temu na antenie Radia Zachód zakomunikował Marcin Jastrzębski z biura wojewody. Stwierdził wtedy, że uchwała o odwołaniu starosty Piotra Łuczyńskiego została podjęta bez naruszenia prawa.

- Wypowiedź pracownika Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego były nieuprawniona przed zakończeniem postępowania i trzeba ją traktować jako niestosowną wypowiedź pracownika działającego bez upoważnienia - wyjaśniła nam rzeczniczka.

Jakie jest uzasadnienie opublikowanego dzisiaj tzw. rozstrzygnięcia nadzorczego?

W ocenie wojewody wniosek w sprawie odwołania Piotra Łuczyńskiego nie mógł być procedowany przez Radę Powiatu Słubickiego na skutek upływu ustawowego terminu do jego rozpoznania.

Jaki to termin i które przepisy o tym mówią?

Zapytaliśmy o to urzędników Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. W przesłanej nam odpowiedzi powołali się na art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, który poniżej przytaczamy w całości.

Odwołanie starosty następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu tajnym. Głosowanie w sprawie odwołania rada powiatu przeprowadza po zapoznaniu się z opinią komisji rewizyjnej na następnej sesji po tej, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, nie wcześniej jednak niż po upływie 1 miesiąca od dnia zgłoszenia wniosku. Jeżeli wniosek o odwołanie starosty nie uzyskał wymaganej większości głosów, kolejny wniosek o odwołanie może być zgłoszony nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od poprzedniego głosowania.

Co czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Lubuski Urząd Wojewódzki?

Skutkiem stwierdzenia nieważności uchwały w powyższej sprawie oraz uchwały nr XXIII/80/16, jest stwierdzenie nieważności kolejnych uchwał dotyczących wyboru przez Radę Powiatu Słubickiego w dniu 22 marca 2016 r. nowego starosty i członków zarządu

W swojej decyzji wojewoda stwierdził nieważność następujących uchwał podjętych 22 marca przez Radę Powiatu Słubickiego:
  • w sprawie odwołania Piotra Jacka Łuczyńskiego z funkcji Starosty Słubickiego;
  • nr XXIII/80/16 w sprawie stwierdzenia odwołania Starosty Słubickiego;
  • w sprawie wyboru Marcina Artura Jabłońskiego na funkcję Starosty Słubickiego;
  • nr XXIII/81/16 w sprawie stwierdzenia wybory Starosty Słubickiego
  • w sprawie wyboru Leopolda Owsiaka na funkcję Wicestarosty Słubickiego;
  • nr XXIII/82/16 w sprawie stwierdzenia wyboru Wicestarosty Słubickiego;
  • w sprawie wyboru Ryszarda Chusteckiego na funkcję członka Zarządu Powiatu Słubickiego sprawującego swoją funkcję społecznie;
  • nr XXIII/83/16 w sprawie stwierdzenia wyboru członka Zarządu Powiatu Słubickiego sprawującego swoją funkcję społecznie;
  • w sprawie wyboru Jana Maślakiewicza na funkcję członka Zarządu Powiatu Słubickiego sprawującego swoją funkcje społecznie;
  • nr XXIII/84/16 w sprawie stwierdzenia wyboru członka Zarządu Powiatu Słubickiego;
  • w sprawie wyboru Amelii Honoraty Szołtun na funkcję członka Zarządu Powiatu Słubickiego sprawującego swoją funkcję w ramach stosunku pracy;
  • nr XXIII/85/16 w sprawie stwierdzenia wyboru członka Zarządu Powiatu Słubickiego sprawującego swoją funkcję w ramach stosunku pracy.
Zobacz całe pismo od wojewody



Co dalej z obecnym zarządem powiatu?

W rozmowie z naszą redakcją obecny starosta Marcin Jabłoński potwierdził, że zostanie przygotowane odwołanie od decyzji wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jest na to 30 dni. W tym czasie wszyscy członkowie zarządu normalnie będą pełnić swoje funkcje.

O sprawie będziemy informować.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 jkn51 2016-04-22 12:17
A czemu nie karton po butach i do domku Panie Jabłoński. Jeszcze pensyjka za parę miesięcy wpadnie co ?
#2 marks 2016-04-22 12:59
No to teraz Łuczyński może spakować Jabłońskiego w kartony i postraszyć Policją.
Ostrzegałem qrwa, że robią nam drugą Trzebnicę! Banda kretynów z każdej strony!
#3 krs 2016-04-22 14:42
Żenada KABARET ,kantor nie idzie :)
#4 Maarcinek8787 2016-04-22 15:12
Będzie zabawa będzie się działo i znowu syfu będzie mało ...
#5 kebab z bekonem 2016-04-22 15:18
To nic nie znaczy. Nawet jak teraz nielegalnie.
I co?? Wroci Łuczyński rada go znowu odwoła i powoła mr. Appele.
Szkoda zachodu nic to nie da.
#6 Olala 2016-04-22 15:56
No i fajnie !
#7 mateuszek 2016-04-22 16:38
Jedyne rozwiązanie w/g mnie, to duża taczka budowlana typu japonka do wywiezienia nowego zarządu ze starostwa, oraz rozpisanie referendum o odwołanie wszystkich radnych i zarządu starego jak i nowego!
#8 Jarosław Grudzień 2016-04-23 13:59
Jedyne wyjście z tej sytuacji to gala KSW w klatce. Organizator SOSiR. Kto wygrywa, zostaje na stanowisku w zarządzie powiatu. Walka wieczoru Łuczyński kontra Jabłoński. W walce na Etatowego Członka Powiatu Słubickiego Pani Amelka walczy wdziękiem, a jej przeciwnik tylko lewą ręką :)
#9 victory79 2016-04-24 11:40
Ciągle jeden i ten sam gnój, czy w naszym mieście nie może być normalnie, już nikt nie marzy , żeby było dobrze ale chociaż normalnie, dlaczego słubiczanie muszą wstydzić się za władzę swojego miasta. Czy naprawdę nie ma tutaj ludzi, którzy mogliby normalnie zarządzać powiatem nie umoczonych przeszłością?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.