Słubice: 19 lipca 2019   |   Imieniny: Alfred, Wincenty, Włodzisław
reklama

Słubiczanie nie chcą ograniczeń w sprzedaży alkoholu

W lipcu zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie ograniczeń w sprzedaży alkoholu ogłoszone przez gminę Słubice. Mieszkańcy mogli wyrażać swoje zdanie poprzez wypełnianie specjalnych ankiet oraz głosowanie w internecie. Większość nie chce ograniczeń.

piwo zakaz

Konsultacje trwały od 3 do 25 lipca. Mieszkańcom zadano łącznie trzy pytania, na które mogli odpowiadać wypełniając i składając w urzędzie specjalną ankietę lub głosując za pośrednictwem portalu Słubice24, który był partnerem konsultacji.
  1. Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
  2. Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
  3. Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
Jak kształtują się wyniki po zsumowaniu wszystkich głosów? Łącznie oddano ich 2415. W pierwszym przypadku na TAK odpowiedziało 46%, a na NIE 54%, w drugim odpowiednio 38% i 62%. W trzecim pytaniu twierdzącej odpowiedzi udzieliło 69%, a przeczącej 31%.

Jaki z tego wniosek? - Obie formy kontaktów z mieszkańcami, tj. ankieta i sondaż pozwoliły na zdiagnozowanie problemu bezpieczeństwa w mieście. Odnotowano społeczny brak akceptacji dla ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych – czytamy w raporcie opublikowanym przez Urząd Miejski w Słubicach.

Mieszkańcy nie tylko głosowali, ale także szeroko komentowali sprawę w internecie. Autorzy raportu zwrócili uwagę na powszechną narrację, że wszelkie zakazy powodują z reguły odwrotne od zamierzonych skutki, jak choćby powstanie nielegalnych źródeł zakupu.

- Największe zapotrzebowanie i sprzedaż alkoholu miała miejsce w Stanach Zjednoczonych w okresie prohibicji. Osiągnięto efekt odwrotny od zamierzonego - pisał jeden z internautów.

Większość osób biorących udział w konsultacjach wskazywała na konieczność działań prewencyjnych, tak by zmniejszyć ilość agresywnych zachowań i zakłócania ciszy nocnej. Padały też sugestie dotyczące zwiększenia patroli Straży Miejskiej i rozbudowy monitoringu w miejscach, w których dochodzi często do nadużywania alkoholu.

Co dalej? Wyniki konsultacji wraz ze sprawozdaniem trafią do radnych, którzy zapoznają się z nimi na najbliższej sesji. Radni nie muszą, ale mogą wziąć je po uwagę czy podejmowaniu decyzji w sprawie ewentualnego ograniczenia sprzedaży alkoholu.

ZOBACZ SPRAWOZDANIE Z KONSULTACJI
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama