Słubice: 12 grudnia 2019   |   Imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
reklama
reklama

Wojskowe pokazy w Narodowy Dzień Zwycięstwa (foto)

Słubice pamiętały o Narodowym Dniu Zwycięstwa, który od 2015 roku obchodzony jest 8 maja. Z tej okazji nasze miasto odwiedzili żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Pokazywali swój sprzęt, w tym Rosomaka… i chętnie pozowali do zdjęć z odwiedzającymi. Zobaczcie sami w naszej fotorelacji.

Wojskowe pokazy

Choć teraz żyjemy bezpiecznie, są takie daty, o których nie można zapominać. 8 maja przypadła 73. rocznica zakończenia II wojny światowej (tego dnia Niemcy podpisały akt bezwarunkowej kapitulacji). Od 2015 roku pod tą pozycją w kalendarzu kryje się Narodowy Dzień Zwycięstwa, ustanowiony uchwałą przez polski sejm.

I o tej dacie pamiętano także w Słubicach. Nie było oficjalnych akademii i tego typu uroczystości, ale nasze miasto – na zaproszenie władz gminy – odwiedzili Ci, którzy na co dzień pilnują bezpieczeństwa naszego kraju, czyli polscy żołnierze, a konkretnie mundurowi z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. To jednostka, która jest szczególnie zasłużona w misjach w Iraku i Afganistanie.

Swoje pojazdy bojowe zaparkowali na placu przy dworcu autobusowym. A już od godz. 11 zaczęły się schodzić grupy dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli, żeby na własne oczy zobaczyć, jakim sprzętem dysponuje nasze wojsko.

Największe zainteresowanie wzbudził oczywiście transporter opancerzony Rosomak, głównie ze względu na ogromne rozmiary i wygląd. Można było nie tylko go zobaczyć z zewnątrz, ale również… do niego wejść, usiąść na siedzeniach, przymierzyć prawdziwy hełm. Z tej możliwości chętnie korzystali najmłodsi – zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.

Żołnierze z Międzyrzecza cierpliwie odpowiadali na pytania zwiedzających. A tych było wiele, głównie o sprzęt i zagraniczne misje. Bardzo chętnie również pozowali do pamiątkowych zdjęć. „Pożyczali” do nich również swój karabin czy beret – oczywiście do zwrotu. Chętnych do otrzymania karabinu i przymierzenia się do strzałów również nie brakowało, szczególnie wśród starszych chłopców.

A ci, których zainteresowało wojsko, mogli dowiedzieć się więcej o samej brygadzie, jak i tradycji wojsk lądowych w specjalnym punkcie informacyjnym.

Zapraszamy do naszej fotorelacji z wydarzenia.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama