Słubice: 20 października 2019   |   Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
reklama

Umowa na dofinansowanie wieży Kleista podpisana

Coraz bliżej do budowy wieży Kleista – dziś w słubickim Urzędzie Miejskim uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie tej inwestycji. Wieża, choć jeszcze nie powstała, ma w Słubicach swoich zdeklarowanych przeciwników i zwolenników.

podspisanie wieza

Temat budowy wieży Kleista w parku za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji budzi wiele emocji. Planowana jako atrakcja turystyczna regionu wieża ma swoich zdeklarowanych przeciwników i zwolenników. Ich poglądy od dawna ścierają się m.in. na naszym forum internetowym. A do realizacji inwestycji coraz bliżej.

Umowa podpisana

23 marca w slubickim magistracie została podpisana umowa o dofinansowanie budowy wieży Kleista. Dokument parafował burmistrz Tomasz Ciszewicz w obecności Waldemara Tomaszka z Ministerstwa Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Brandenburgiii.

Bardzo się cieszę, że mamy już tę umowę. Natychmiast bierzemy się za przygotowanie przetargu na budowę wieży – powiedział burmistrz T. Ciszewicz. Podkreślił, że chciałby, aby prace przy budowie rozpoczęły się jeszcze w tym roku. A pierwsi turyści mogliby wejść na wieżę w roku przyszłym.

Jak z wieżą było?

Przypomnijmy, temat budowy wieży Kleista pojawiał się do wielu lat, ale wiążące decyzje zapadły w lipcu zeszłego roku. Wtedy to polsko-niemiecki Komitet Monitorujący ogłosił listę inwestycji, które zostaną sfinansowane z pieniędzy unijnych. W tym dokumencie znalazł się także wspólny projekt Słubic i Frankfurtu dotyczący marketingu turystycznego, którego wieża jest kluczowym elementem.

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia po stronie polskiej wynosi 1.102.495,88 euro. Wkład własny gminy Słubice to 165.374,38 euro, a planowana dotacja z UE zamyka się w kwocie 937.121,50 euro. W tym roku na ten cel w budżecie gmina przeznaczyła 2.4 mln zł.

Oprócz budowy wieży projekt zakłada m.in. zagospodarowanie sąsiedniego terenu, gdzie ma powstać droga dojazdowa, oświetlenie, siłownia pod chmurką i plac zabaw. W ramach tego samego projektu Frankfurt wykona podświetlenie mostu granicznego – na zielono i niebiesko (to kolory wspólnego logo obu miast).

Kręte schody i szklany dach

Wieża Kleista

To, jak będzie wyglądać wieża Kleista, można zobaczyć na wizualizacji, którą ponad roku temu zaprojektował architekt Łukasz Biernacki. Ma mieć 30 metrów wysokości i szklany dach. Na wysokości 25 metrów będzie zbudowana okrągła platforma widokowa, na którą poprowadzą wachlarzowe schody.

Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na jej budowę? A kiedy na taras widokowy będą mogli wejść pierwsi odwiedzający? Do tematu będziemy wracać.

---

Więcej o wieży Kleista przeczytacie w naszych poprzednich publikacjach:
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama