Słubice: 18 sierpnia 2019   |   Imieniny: Helena, Ilona, Bogusław
reklama
reklama

Umowa na dofinansowanie wieży Kleista podpisana

Coraz bliżej do budowy wieży Kleista – dziś w słubickim Urzędzie Miejskim uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie tej inwestycji. Wieża, choć jeszcze nie powstała, ma w Słubicach swoich zdeklarowanych przeciwników i zwolenników.

podspisanie wieza

Temat budowy wieży Kleista w parku za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji budzi wiele emocji. Planowana jako atrakcja turystyczna regionu wieża ma swoich zdeklarowanych przeciwników i zwolenników. Ich poglądy od dawna ścierają się m.in. na naszym forum internetowym. A do realizacji inwestycji coraz bliżej.

Umowa podpisana

23 marca w slubickim magistracie została podpisana umowa o dofinansowanie budowy wieży Kleista. Dokument parafował burmistrz Tomasz Ciszewicz w obecności Waldemara Tomaszka z Ministerstwa Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Brandenburgiii.

Bardzo się cieszę, że mamy już tę umowę. Natychmiast bierzemy się za przygotowanie przetargu na budowę wieży – powiedział burmistrz T. Ciszewicz. Podkreślił, że chciałby, aby prace przy budowie rozpoczęły się jeszcze w tym roku. A pierwsi turyści mogliby wejść na wieżę w roku przyszłym.

Jak z wieżą było?

Przypomnijmy, temat budowy wieży Kleista pojawiał się do wielu lat, ale wiążące decyzje zapadły w lipcu zeszłego roku. Wtedy to polsko-niemiecki Komitet Monitorujący ogłosił listę inwestycji, które zostaną sfinansowane z pieniędzy unijnych. W tym dokumencie znalazł się także wspólny projekt Słubic i Frankfurtu dotyczący marketingu turystycznego, którego wieża jest kluczowym elementem.

Całkowity koszt tego przedsięwzięcia po stronie polskiej wynosi 1.102.495,88 euro. Wkład własny gminy Słubice to 165.374,38 euro, a planowana dotacja z UE zamyka się w kwocie 937.121,50 euro. W tym roku na ten cel w budżecie gmina przeznaczyła 2.4 mln zł.

Oprócz budowy wieży projekt zakłada m.in. zagospodarowanie sąsiedniego terenu, gdzie ma powstać droga dojazdowa, oświetlenie, siłownia pod chmurką i plac zabaw. W ramach tego samego projektu Frankfurt wykona podświetlenie mostu granicznego – na zielono i niebiesko (to kolory wspólnego logo obu miast).

Kręte schody i szklany dach

Wieża Kleista

To, jak będzie wyglądać wieża Kleista, można zobaczyć na wizualizacji, którą ponad roku temu zaprojektował architekt Łukasz Biernacki. Ma mieć 30 metrów wysokości i szklany dach. Na wysokości 25 metrów będzie zbudowana okrągła platforma widokowa, na którą poprowadzą wachlarzowe schody.

Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na jej budowę? A kiedy na taras widokowy będą mogli wejść pierwsi odwiedzający? Do tematu będziemy wracać.

---

Więcej o wieży Kleista przeczytacie w naszych poprzednich publikacjach:
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama