Słubice: 20 października 2019   |   Imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Tak będzie wyglądać Wieża Kleista - mamy wizualizacje
reklama

Tak będzie wyglądać Wieża Kleista - mamy wizualizacje

Wiemy już jak będzie wyglądać Wieża Kleista. Urząd Miejski w Słubicach udostępnił naszej redakcji komplet wizualizacji budowli, która najprawdopodobniej w 2018 roku stanie na terenie na parku za Słubickiem Ośrodkiem Sportu i Rekreacji.

Wieża Kleista
Czy nowa wieża przyciągnie do Słubic turystów?

Historyczna Wieża Kleista powstała w 1892 roku na najwyższym wzniesieniu ówczesnego Dammvorstadt (przedmieścia Frankfurtu nad Odrą, obecne Słubice) wynoszącym 60 metrów n.p.m (tzw. wzgórza Laudona). Wzniesiono ją dla upamiętnienia Ewalda Christiana von Kleista, niemieckiego poety, śmiertelnie rannego w bitwie pod Kunowicami (1759). Jej wysokość wynosiła 21 metrów.

Co ciekawe, wieża została wybudowana wyłącznie ze środków społecznych i dobrowolnych składek. Cieszyła się dużym zainteresowaniem ówczesnych mieszkańców Frankfurtu i okolic. U jej stóp działała obszerna restauracja z tarasem widokowym, w pobliżu był plac zabaw i ścieżki spacerowe. Miejsce było popularne również zimą ze względu na znajdujący się tuż obok tor saneczkowy. Wieża została zburzona w 1945 roku przez wycofujące się oddziały niemieckie.

Obecnie Słubice wspólnie z Frankfurtem nad Odrą realizują transgraniczny projekt, którego celem jest rozwój marketingu turystycznego obu miast. Jednym z elementów przedsięwzięcia jest odbudowa Wieży Kleista, ale nie w jej pierwotnym kształcie, lecz w oparciu o zupełnie nowy projekt architektoniczny. Przewidziano także zagospodarowanie okolicznego terenu, budowę oświetlenia, siłowni pod chmurką, placu zabaw i drogi dojazdowej. Zostaną również podjęte działania w zakresie promocji turystycznej. Całkowity koszt tego przedsięwziącia wynosi 1.102.495,88 euro. Wkład własny gminy Słubice to 165.374,38 euro, a planowana dotacja z UE zamyka się w kwocie 937.121,50 euro.

Jak będzie wyglądać nowa Wieża Kleista? Poniżej prezentujemy wizualizacje udostępnione naszej redakcji przez Urząd Miejski w Słubicach. Materiały przygotowało biuro architektoniczne Łukasza Biernackiego.Więcej informacji o budowie nowej wieży dowiecie się z wywiadu z burmistrzem Słubic - ZOBACZ WYWIAD.

Pasjonatów historii zapraszamy także do wcześniejszego opracowania o Wieży Kleista jakie przygotował Roland Semik. Znajdziecie tam również archiwalne zdjęcia - ZOBACZ ARTYKUŁ.

Jak współcześnie wyglądają ruiny Wieży Kleista? Zapraszamy do obejrzenia filmu wideo udostępnionego przez jednego z naszych internautów - ZOBACZ WIDEO.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama