Słubice: 25 kwietnia 2019   |   Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
reklama
reklama

Gmina dostała dofinansowanie na budowę wieży Kleista

To już pewne. Gmina Słubice otrzymała dofinansowanie na budowę wieży Kleista. Elementem szerszego projektu turystycznego jest też podświetlenie mostu granicznego. Całość będzie kosztować 1.1 mln euro, z czego 85% ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej.

Wieża Kleista
Tak ma wyglądać nowa Wieża Kleista

Od wielu miesiący budowa wieży Kleista to gorący temat w rozmaitych internetowych dyskusjach. Jej orędownikiem jest burmistrz Tomasz Ciszewicz, ale pomysł ma też swoich przeciwników, którzy w walce o swoją rację wytoczyli ciężkie działa. Argumentowali, że postać niemieckiego pisarza i wojskowego Ewalda von Kleista nie jest w żaden sposób związana ze Słubicami, a sama inwestycja źle wpłynie na okoliczną przyrodę i będzie generować duże koszty. W poszukiwaniu sprzymierzeńców pukali do drzwi rozmaitych urzędów, a nawet ministerstw.

Pierwsze założenia projektu bliżej poznaliśmy jeszcze w marcu, gdy w jednym z naszych programów w ramach cyklu "Rozmowa z...." opowiedział o nim sam burmistrz. Krótko po tym podaliśmy kolejne szczegóły - dokładny wskaznik kosztów oraz wizualizację samej wieży. Wtedy nie było jeszcze wiadomo, czy pomysł zaakceptują unijni urzędnicy. Decyzja zapadła 12 lipca.

Tego dnia polsko-niemiecki Komitet Monitorujący ogłosił listę inwestycji, które zostaną sfinansowane z pieniędzy unijnych. W dokumencie znalazł się także wspólny projekt Słubic i Frankfurtu dotyczący marketingu turystycznego, którego wieża jest kluczowym elementem. Całkowity koszt tego przedsięwziącia po stronie polskiej wynosi 1.102.495,88 euro. Wkład własny gminy Słubice to 165.374,38 euro, a planowana dotacja z UE zamyka się w kwocie 937.121,50 euro.

Na co pójdzie przyznane dofinansowanie? Oprócz budowy samej wieży, która stanie na wzgórzu w parku za Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, zostanie podświetlony most łączący Słubice i Frankfurt. Przewidziano także zagospodarowanie terenu wokół wieży. Ma powstać oświetlenie, siłownia pod chmurką, plac zabaw i droga dojazdowa. Zostaną również podjęte działania w zakresie promocji turystycznej, w tym konferencje, spotkania z młodzieżą i warsztaty.

wieza kleista_dawna
Pierwotna Wieża Kleista

Budowy wieży to kontynuacja projektu turystycznego rozpoczątego jeszcze w 2014 roku wspólnie z sąsiednim Frankfurtem. Odbudowano wtedy Dom Bolfrasa, w którym siedzibę znalazła Polsko-Niemiecka Informacja Turystyczna oraz Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji, które zajmuje się wspólnym marketingiem obu miast.

- W przeszłości Wieża Kleista była ulubionym miejscem wycieczek mieszkańców i turystów. Jestem przekonany, że stanie się tak ponownie i zyskamy atrakcję turystyczną – mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz.

Kiedy rozpocznie się budowa? Na razie trudno powiedzieć, bo po polskiej stronie mają dopiero ruszyć niezbędne procedury przetargowe. W optymistycznej wersji wieża będzie dostępna dla turystów jeszcze w 2018 roku.

Więcej o wieży Kleista przeczytacie w naszych poprzednich publikacjach:
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

W maju 2019 roku minie 15 lat odkąd Polska jest członkiem Unii Europejskiej. Czy odczuwasz korzyści z tego wynikające?
 
Jaka jest dla Ciebie największa korzyść wynikająca z obecności naszego kraju w UE?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama