Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Ogólnopolski Mityng Otwarcia Sezonu

Pierwsze po trzech miesiącach narodowej kwarantanny zawody lekkoatletyczne odbyły się w miniony weekend w Słubicach. Na stadion przy ul. Sportowej zjechali się sportowcy aż z 7 województw. Padło wiele wartościowych wyników, z dobrej strony pokazali się także lekkoatleci Lubusza Słubice. 

Ogólnopolski Mityng Otwarcia Sezonu to stały punkt lekkoatletycznego kalendarza w naszym mieście. W tym roku odbył się 2 miesiące później niż zwykle, wszystko z powodu pandemii koronawirusa. Frekwencja zaskoczyła samych organizatorów.

Rekordowa frekwencja

- W zawodach wzięło udział prawie 300 lekkoatletów, z czego prawie 30 medalistów mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Mieliśmy pełen parking autokarów i busów – opowiada Ryszard Chustecki, prezes Lubusza. To właśnie klub, wspólnie ze Słubickim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Lubuskim Związkiem Lekkiej Atletyki, Słubicką Akademią Biegową oraz gminą Słubice, był organizatorem imprezy.

- To była jedna z pierwszych imprez lekkoatletycznych w Polsce po odmrożeniu sportu przez rząd, trudno więc się dziwić, że aż tyle osób chciało sprawdzić swoją formę – wyjaśnia trener Piotr Kiedrowicz, który spikerował zawody.

Prezes obserwował

Sportowcom nie przeszkadzał nawet fakt, że musieli poddać się rygorom sanitarnym. Przed wejściem na stadion ratownicy sprawdzali im temperaturę, była obowiązkowa dezynfekcja rąk, a na płycie stadionu mogły przebywać tylko osoby biorące udział w aktualnie rozgrywanej konkurencji. Organizacji imprezy doglądał sam prezes LZLA Robert Paluch.

Wartościowe wyniki

A co działo się na rzutni, skoczni i bieżni? Mimo nietypowego sezonu, przerw w treningach i startach, lekkoatleci zaskoczyli dobrą formą.

Najmocniejszą obsadę miał bieg na 100 metrów kobiet, gdzie pobiegło aż… siedem medalistek mistrzostw Polski. Najszybsza z nich była juniorka Nikola Horowska (Nadodrze Powodowo) z czasem 12.04. Wartościowy wynik padł również na 600 metrów młodziczek. Zuzanna Doroba z Gwdy Piła prowadząc od startu do mety uzyskała 1:36.33.

Komplet wyników można przejrzeć TUTAJ.

Gospodarze w formie

Z dobrej strony pokazali się reprezentanci gospodarzy. W gronie miotaczy Lubusza zaimponowała juniorka młodsza Paulina Polańska. Posłała dysk na odległość 43.01 m, czym ustanowiła swój nowy rekord życiowy. Jej o 3 lata młodsza koleżanka Julia Horoszkiewicz uzyskała 33.30 m, co jest czołowym wynikiem w kraju w kat. młodziczek.

Wartościowe wyniki padły na skoczni wzwyż. Poprzeczkę na wysokości 160 cm pokonały Julia Wyrwas (jun. młodsza) i Adrianna Zabłocka (juniorka), a Jakub Klimiuk (junior) przeskoczył 190 cm. Obie dziewczęta uzyskały też życiówki w trójskoku (odpowiednio 11.26 i 10.40 m).

Szybko biegali nasi sprinterzy. Bartosz Pilichowski (junior młodszy) ukończył 100 metrów z czasem 12.02, a w gronie młodziczek Lubusza najlepiej zaprezentowała się Zuzanna Rękawiecka uzyskując 14.42.

Na bieżni nie mogło zabraknąć młodego pokolenia. W gronie kilkunastu osób, które dopiero zaczynają przygodę z lekkoatletyką najokazalej zaprezentowała się 11-letnia Zuzanna Smolińska, która dystans 600 m przebiegła w czasie 2:01.94.

Okiem trenerów

Z udziału tej ostatniej grupy szczególnie był zadowolony R. Chustecki. - To staje się powoli słubicką tradycją, że poczatkujący lekkoatleci mogą startować z wyczynowymi zawodnikami. Podglądanie najlepszych daje bardzo pozytywne efekty. To także obycie startowe i najlepsza nauka, zwłaszcza w konkurencjach technicznych – powiedział naszej redakcji.

Kiedrowicz zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt. – Wartościowe wyniki cieszą, ale dla nas jako opiekunów ważna jest jeszcze jedna rzecz. To, że udział w zawodach sprawia najmłodszym frajdę, a przy okazji uczą się jako pokonywać stres, odpowiednio koncentrować. To kształtuje ich charakter i z pewnością przyda się w szkole i późniejszym życiu – podsumował szkoleniowiec.

Galeria zdjęć

Nasz reporter także odwiedził stadion w Słubicach, aby zarejestrować sportowców w akcji. Zapraszamy do naszej galerii z Ogólnopolskiego Mityngu Otwarcia Sezonu.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.