Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

25 października w Centrum Pamięci i Dokumentacji Ofiar Przemocy Politycznej we Frankfurcie nad Odrą oraz 25 listopada w bibliotece miejskiej w Słubicach odbędzie się wykład otwarty regionalisty Rolanda Semika pt. „Historia wojskowości w Słubicach 1945-1990”.

Będzie to doskonała okazja, by poznać sylwetkę komendanta wojennego Słubic Józefa Krupy i nazwiska najważniejszych dowódców, teren i dziedzictwo dawnych koszar wojskowych, jednostki organizacyjne Wojska Polskiego i Wojsk Ochrony Pogranicza, które stacjonowały niegdyś w Słubicach, szczegóły tragedii z 8 lipca 1945 r., 9 października 1962 r. i 30 kwietnia 1975 r., a nawet zobaczyć i dotknąć kilka oryginalnych eksponatów z epoki, tj. hełm, menażkę, bukłak, czy torbę roboczą.

Referat wzbogacony o pokaz slajdów odbędzie się w najbliższy wtorek, 25 października o godz. 19:00 w siedzibie Centrum Pamięci i Dokumentacji Ofiar Przemocy Politycznej (dawnym więzieniu Gestapo i Stasi) przy Collegienstr. 10. w ramach comiesięcznych spotkań Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą. Referat będzie wygłaszany wyłącznie w języku niemieckim a czas jego trwania to trwania 60 minut. Wstęp wolny nie tylko dla członków Towarzystwa.

Drugi termin referatu, tym razem wyłącznie w języku polskim, przewidziany jest dokładnie miesiąc później w piątek 25 listopada o godz. 10:00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Słubice przy ul. Jedności Robotniczej 18. Na to spotkanie wstęp również jest wolny, jednak liczba uczestników jest ograniczona. Grupy zorganizowane proszone są o uprzedni kontakt pod numerem tel. 95 758 23 72.

Całość opracowania ukaże się również w formie tekstowej w przyszłorocznych zeszytach naukowych Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Bogdano 2022-10-25 19:34
Myślę, że będzie to ciekawy wykład słubickiego regionalisty Rolanda Semika. Tylko mam zastrzeżenia do spotkania organizacyjnego po stronie polskiej, ponieważ nie będę mógł w nim uczestniczyć. W dniu dzisiejszym po stronie niemieckiej wykład ten odbywa się o godzinie 19.00 i nie ma ograniczonej liczby uczestników w wykładzie. Natomiast po stronie polskiej wykład ten odbędzie się 25.11.2022 r. o godz. 10.00 w bibliotece oraz liczba jego uczestników będzie ograniczona. Uważam, że jest to za wczesna godzina wykładu. Większość zainteresowanych osób tym wykładem w tym czasie pracuje lub dorabia (emeryci mundurowi). Wykład powinien odbyć się w godzinach późniejszych, np. 17.00 lub 18.00. Wykład ma odbyć się w bibliotece (prawdopodobnie w salce regionalnej), gdzie będzie ograniczona ilość uczestników (myślę, ok. 25-30 osób). Myślę, że spotkanie to powinno odbyć się w większym pomieszczeniu i w innym budynku użyteczności publicznej, np. w UMiG w Słubicach, w Collegium Polonicum, w SMOK-u. W wykładzie ucestniczyłoby wtedy więcej osób.
Autor na końcu artykułu napisał: "Całość opracowania ukaże się również w formie tekstowej w przyszłorocznych zeszytach naukowych Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą.". Czy opracowanie to będzie również w języku polskim i czy można je będzie zakupić?

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.