Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Jedną ze słubickich, przedświątecznych tradycji jest Preludium Bożonarodzeniowe, które przygotowują lokalni artyści. Nie inaczej było i w tym roku. 17 grudnia impreza odbyła się już po raz 9. w historii. Pierwszy raz jednak mieliśmy akcent charytatywny.

Preludium

Preludium Bożonarodzeniowe ma swoją wierną widownię, która czeka na nie cały rok. Wejściówki rozchodzą się jak świeże bułeczki, a chętnych do obejrzenia przedstawienia nie brakuje. Tradycji stało się zadość także w tym roku – preludium już po raz drugi z rzędu odbyło się we frankfurckim Kleist Forum. Ale pierwszy raz zostało połączone z akcją charytatywną wsparcia dla Hospicjum Domowego św. Wincentego a'Paulo.

Cegiełki dla hospicjum

Biletem wstępu była cegiełka dla hospicjum o wartości 10 zł. W ten sposób udało się zebrać aż 5 tys. zł. O tym, na co zostaną przeznaczone, mówił ze sceny Przemysław Szewieliński, prezes stowarzyszenia.

- Stowarzyszenie wciąż gromadzi tak potrzebny chorym sprzęt. Dzięki tym środkom pewnie ktoś będzie mógł spędzić święta w domu, z rodziną, z najbliższymi, być może ostatni raz – podkreślił P. Szewieliński. Dodał, że hospicjum - podobnie jak preludium - ma już 9 lat. A w przyszłym roku obchodzić będzie jubileusz 10-lecia.

Preludium

Plejada lokalnych artystów

Samo przedstawienie mocnym akcentem rozpoczął Piotr Tamborski, p.o. dyrektora Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. - Aby już na początku koncertu poczuć świąteczną atmosferę, zapraszam serdecznie do wspólnego zaśpiewania Triumfów Króla Niebieskiego – zachęcał zgromadzonych gości.

I tak się zaczęło – a później na scenie pojawiło się ponad 300 lokalnych artystów: śpiewających, grających, recytujących i tańczących! Zabrzmiały mniej i bardziej znane świąteczne utwory, kolędy, pastorałki, piosenki. Wszystko w świątecznej i kolorowej scenografii.

Nad przygotowaniem całości czuwali wspólnie Henryk Lechelt ze Studia Tańca Bohema oraz wspomniany P. Tamborski. – To było dużo wyzwanie, bo mieliśmy naprawdę mało czasu na wspólne próby. Mamy jednak nadzieję, że widzom się spodobało i naszymi występami wnieśliśmy w ten świąteczny czas nieco radości i pozytywnej energii – powiedział ten ostatni w rozmowie z naszą redakcją.

Preludium

Śpiewający burmistrz

Do wspólnego śpiewania przyłączył się nawet burmistrz Mariusz Olejniczak, który wspólnie z artystami wykonał utwór „Gloria” z repertuaru zespołu TGD. A na koniec preludium zabrał głos jeszcze raz, ale tym razem, aby podziękować tym, którzy je przygotowali.

- Należy podkreślić, że to piękne widowisko zostało przygotowane w całości przez naszych słubickich artystów. Pewnie dużo większe miasta mogłoby nam zazdrościć, że mamy ich aż tylu. Był to magiczny wieczór, prawdziwie przedświąteczna magia – powiedział M. Olejniczak.

Przy okazji złożył wszystkim obecnym życzenia pięknych i rodzinnych świąt, a w nowym roku realizacji zamierzonych celów. A już za rok jubileuszowe, 10. preludium!

Na imprezie nie mogło zabraknąć naszego obiektywu. Poniżej galeria zdjęcia i wideo z wybranymi fragmentami występów.Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.