Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Zgodnie z tradycją wierni Kościoła Prawosławnego w Polsce odwiedzają cmentarze 2 listopada. Nie inaczej będzie i w Słubicach, gdzie tego dnia oprócz chwili refleksji i modlitwy, będzie też okazja do wysłuchania koncertu.

cerkiew slubice
Prawosławni wierni zapraszają na koncert zaduszny

Tego dnia przypada tzw. rodzicielska sobota. W prawosławiu to jeden z tradycyjnych dni wspominania tych, którzy odeszli. W cerkwiach odprawiane są liturgie i modlitwy za zmarłych

 - Określenie to dotyczy nie tyle modlitwy za rodziców, co za tych, którzy odeszli już do swoich przodków – wyjaśnia Swietłana Doniec-Łysenko z parafii pw. Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy w Słubicach.

Jest to dzień zwany też przez wiernych „sobotą dymitriewską”. - Nazwa wynika z tego, że święto to jest ruchome i przypada zawsze na ostatnią sobotę przed dniem św. Dymitra, obchodzonym zawsze 8 listopada. W tym roku będzie to właśnie 2 listopada – dodaje nasza rozmówczyni.

Ważnym elementem tego dnia będzie Koncerty Zaduszny w wykonanie chóru parafialnego, który rozpocznie się o god.z 19:00. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko parafian. Organizatorzy proszą o dobrowolne datki na zakup ikonostasu – to specjalna, ozdobna ściana wyłożona ikonami, nieodzowny element każdej cerkwi.

zaduszny
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.