Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Narodowe Czytanie odbyło się w tym roku już ósmy raz. Tym razem para prezydencka, patronująca akcji, wybrała do czytania nowele, reprezentujące różne epoki i style. W akcji wziął udział także Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Słubicach. Lektury czytali m.in. burmistrz i wicestarosta.

czytanie 2019_1

Do ósmej edycji para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wybrała osiem lektur: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza, "Orka" Władysława Reymonta, "Rozdziobią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza oraz "Sawa" Henryka Rzewuskiego.

Wybór nie był przypadkowy. Zdaniem prezydenta A. Dudy lektury te uczą, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

W tym tonie odbyło się także Narodowe Czytanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach. 9 września ośrodek gościł przedstawicieli lokalnych władz.

Burmistrz Mariusz Olejniczak i zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka wspólnie przeczytali wychowankom SOSW nowelę Bolesława Prusa „Katarynka, natomiast wicestarosta Robert Włodek zapoznał ich z nowelą Henryka Sienkiewicza pt. „Sachem”.

Mottem wspólnego czytania były słowa Umberto Eco, który powiedział, że kto czyta książki żyje podwójnie. Przypomniała je zgromadzonym dyrektor SOSW Agnieszka Krawczyk.

To oczywiście nie ostatnia tego typu akcja. Już wiadomo, że w przyszłym roku lekturą do Narodowego Czytania będzie „Balladyna” Juliusza Słowackiego. I do jej czytania już szykują się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.