Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Miejskie Święto Hanzy 2019 rozpoczęło się tradycyjną inauguracją na granicznym moście. Pogoda okazała się w tym roku łaskawa i w porę przestało padać. A włodarze obu miast wspólnie zachęcali mieszkańców do zabawy, na dobry początek otwierając beczkę frankfurckiego piwa i częstując lokalnymi przysmakami.

Miejskie Święto Hanzy

Piwo, bułki ze śledziem, pajda chleba ze smalcem – m.in. to oznacza, że zaczyna się Miejskie Święto Hanzy! Inauguracja odbyła się, tradycyjnie, na scenie ustawionej na granicznym moście. To tutaj tłumnie zebrali się mieszkańcy Słubic i Frankfurtu, którzy chcieli zobaczyć, jak burmistrzowie Mariusz Olejniczak i Rene Wilke oficjalnie rozpoczynają trzy dni zabawy.

Lecimy razem wysoko

Inauguracji, jak co roku, towarzyszyły artystyczne występ. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa taneczna z partnerskiego miasta Szostka na Ukrainie. Potem do kosmodromu zaprosili tancerze ze słubickiej Bohemy. Premiera ich spektaklu "My już lecimy" była zwiastunem tego, co przez kolejne dwa dni będzie się dziać na placu Przyjaźni.

Miejskie Święto Hanzy

Oby było kolorowo i… swawolnie

- Drodzy słubiczanie, drodzy frankfurtczycy witamy serdecznie na swawolnym koguciku i kolorowym śledziu! Cieszycie się na kolejne trzy dni? Wczoraj już rozpoczęliśmy wstępnie świętowanie, ale dziś czas na świetną muzykę po obu stronach Odry, czeka na nas świetna zabawa! – mówił nadburmistrz Rene Wilke.

- Jeżeli wy się cieszycie na te trzy dni zabawy, to my z nadburmistrzem Frankfurtu tym bardziej. Zapraszam wszystkich do wspólnego świętowania, aż do niedzieli. Atrakcji jest wiele, każdy znajdzie coś dla siebie – zachęcał burmistrz Mariusz Olejniczak.

Miejsce, które integruje

Na scenie razem z nimi pojawił się premier Brandenburgii Dietmar Woidke, który również przywitał się z publicznością zgromadzoną na moście. – Myślę, że nie ma lepszego miejsca, w którym byłoby widać, jak Europa się integruje od Słubic i Frankfurtu – powiedział.  Podczas inauguracji obecny był również m.in. przedstawiciel marszałek województwa lubuskiego, Radosław Brodzik oraz Olena Krawczenko z ukraińskiej Szostki.

Święto rozpoczęło się wbiciem kranu w beczkę z piwem i pierwszym toastem – za zdrowie mieszkańców Słubic i Frankfurtu! A potem ruszyła zabawa.

Byliście na moście? Szukajcie się w naszej galerii!

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.