Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W najbliższą środę w Gorzowie Wlkp. odbędzie się referat na temat znalezisk archeologicznych z Kunic w powiecie słubickim. Wykład na temat tego wczesnośredniowiecznego "skarb" przedstawi archeolog i pracownik muzeum Paweł Kaźmierczak.

muzeum gorzow
Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wlkp.

- W skład tego bezcennego znaleziska wchodzą całe monety i fragmenty monet, fragmenty ozdób, drutu oraz sztabka. Łącznie ponad 300 srebrnych wczesnośredniowiecznych zabytków - przekazał naszej redakcji Roland Semik, społeczny opiekun zabytków w powiecie słubickim.

Jak wyjaśnia regionalista, najstarszymi są arabskie dirhemy datowane na IX i X w. Wśród monet przeważają pierwsze odmiany denarów krzyżowych, a także denarów Ottona i Adelajdy.

Najciekawszymi monetami według organizatorów wydają się być monety czeskie, niemieckie i duńskie, najbardziej pomocne w ustaleniu chronologii skarbu. Wartość skarbu podnosi rzadko spotykana różnorodność depozytu i miejsce znalezienia - w Kunicach, położonych na pograniczu Ziemi Lubuskiej, Dolnego Śląska i Łużyc.

Wstępnie wiek znaleziska oszacowano na koniec II poł. X wieku - to czasy panowania Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Warto odnotowac, że pozyskanie skarbu zbiegło się z obchodami 1050-lecia chrztu Polski.

Termin: 10.02.2016, godz. 17. Miejsce: Zespół Willowo-Ogrodowy Muzeum Lubuskiego przy ul. Warszawskiej 35 w Gorzowie Wlkp.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.