Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Coraz więcej osób angażuje się w akcję ratowania kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. Obiektowi, który od 1961 roku widnieje w rejestrze lubuskich zabytków, grozi zawalenie. Trwa zbiórka pieniędzy.

koscil osno lubuskie

Sprawa stała się głośna, gdy kilka lat temu ekspertyza stanu technicznego budynku ujawniła odchylenie od pionu dwóch filarów, co grozi zawaleniem budynku. Przyczyną problemów jest piaszczyste podłoże, na którym kilkaset lat temu zbudowano świątynię. Swoje dołożyły także zaniedbania z okresu PRL.

Na bieżącą akcję ratunkową parafia otrzymała pół miliona złotych z ministerstwa kultury oraz 60 tys. zł z budżetu gminy Ośno Lubuskie. To jednak za mało i do pełnego pokrycia planowanych wydatków brakuje kilkudziesięciu tysięcy. Prace naprawcze trwają, a parafianie liczą, że w międzyczasie uda im się zebrać brakującą kwotę.

W cenie Rolanda Semika, społecznego opiekuna zabytków w powiecie słubickim, to najcenniejszy zabytek architektury sakralnej na terenie całego powiatu słubickiego. Pierwsza zachowana wzmianka na temat kościoła pochodzi już z 1298 r., a jego imponująca kubatura oraz zachowane wartości historyczne, naukowe i architektoniczne, świadczą o tym, że mamy do czynienia z obiektem szczególnej wagi.

Dlatego w akcję ratowania kościoła włącza się szereg osób i instytucji, którym przewodzi proboszcz parafii ks. Piotr Grabowski. Wspólnie z mieszkańcami Ośna zorganizowali już dwa festyny podczas których zbierane były środki na prace remontowe. Organizatorzy akcji podkreślają, że obiekt wychodził już z wielu opresji, więc i tym razem wierzą, że się uda. W 1538 roku uderzył w niego piorun, kilkadziesiąt lat później całe miasto strawił pożar, a w 1823 runęło sklepienie nawy głównej.

Dla pragnących wesprzeć prace zabezpieczające i remontowe stworzony został specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze.

Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim
Nr konta: 27 8369 0008 0000 0925 2000 0030 z dopiskiem: "Fundusze na remont kościoła"
Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Jakuba Apostoła
ul. Różana 6, 69-220 Ośno Lubuskie.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.