Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Spotkanie grupy G-7 w Słubicach

G-7 to grupa siedmiu lubuskim gmin, w której są także Słubice. Samorządy planują wspólnie pozyskiwać pieniądze unijne na duże przedsięwzięcia o zasięgu regionalnym. 29 maja odbyło się tej sprawie kolejne spotkanie w Urzędzie Miejskim w Słubicach.

Idea grupy powstała jeszcze w 2020 roku, kiedy to doszło do pierwszego spotkania włodarzy siedmiu gmin: Słubic, Ośna Lubuskiego, Cybinki, Rzepina, Górzycy, Kostrzyna nad Odrą oraz Słońska. Podpisano też wtedy list intencyjny w sprawie współpracy – ZOBACZ.

W późniejszych latach odbywały się kolejne spotkania, równolegle uruchomiono „Diagnozę warunków życia mieszkańców”, przygotowaną przez Fundację Zielona Dolina Odry i Warty, która miała pomóc w wypracowaniu strategii naszego regionu. Już wtedy w dyskusjach pod naszymi artykułami większość mieszkańców wskazywała ścieżki rowerowe jako jeden z ważniejszych priorytetów wspólnego działania - ZOBACZ.

Teraz burmistrzyni Słubic Marzena Słodownik zapowiada „włączenie szóstego biegu” w działaniach grupy. Stawką w tym wyścigu są pieniądze z nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027, które będą dzielone jeszcze w tym roku. Jest o co walczyć, bo kwota funduszy europejskich dla województwa lubuskiego to blisko 540 mln zł.

29 maja w Urzędzie Miejskim w Słubicach spotkali się przedstawiciele grupy G-7, aby omówić dalsze kroki i zintensyfikować prace nad projektami. - Każda gmina przygotowała już swoje pomysły i obecnie partnerzy szukają wspólnego mianownika, który pozwoli scalić je we wspólne projekty o ponadlokalnym charakterze – zapowiada gmina Słubice, która jest liderem grupy.

Na co można uzyskać pieniędzy? Np. na projekty służące ochronie klimatu i środowiska, rozwojowi obszarów zielonych, rewitalizacji parków, cyfryzacji, edukacji a także integracji środowisk seniorskich.

- Bardzo się cieszę, że zaczynamy mocno działać, bo to są nasze pieniądze i muszą jak najszybciej trafić do mieszkańców – podkreśla burmistrzyni Marzena Słodownik.

Do tematu działań grupy G-7 będziemy wracać.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.