Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Gdzie w Słubicach można oddawać zużyte baterie?

18 lutego na całym świecie obchodzony jest Światowy dzień Baterii. Wynalazek ten zrewolucjonizował nasze życie, znacznie je ułatwiając. Ma też jednak swoja ciemną stronę. Sprawdziliśmy, gdzie na terenie Słubic można oddawać zużyte baterie.

Dlaczego Światowy Dzień Baterii obchodzony jest 18 lutego? To właśnie tego dnia 1745 roku urodził się Alessandro Volta, włoski wynalazca, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaniczne, co przyczyniło się do powstania baterii. Dzięki nim korzystamy z urządzeń, potrzebujących zasilania energetycznego z dala od gniazdka.

Pomagają w codziennym życiu

Baterie towarzyszą nam w codziennych czynnościach: budzimy się dzięki budzikowi, rozmawiamy przez telefon komórkowy, sprawdzamy godzinę na zegarku, myjemy zęby szczoteczką elektryczną, łapiemy za kamerę lub robimy zdjęcia aparatem fotograficznym i przebywamy w pomieszczeniach wyposażonych w czujniki dymu czy gazu. Baterie umożliwiają pracę aparatu słuchowego czy rozrusznika serca, przyczyniając się do poprawy jakości życia i bezpieczeństwa zdrowotnego.

Ciemna strona baterii

Ale baterie mają też swoją ciemniejszą stronę. Jedna mała guzikowa bateria potrafi skazić metr sześcienny środowiska naturalnego. Współcześnie, w zależności od materiałów użytych do budowy baterii, mamy do wyboru cały ich wachlarz. Poza bateriami AA, znanymi jako „paluszki”, warto wymienić m.in. baterie litowe, baterie termoelektryczne, słoneczne i baterie wielokrotnego ładowania, czyli akumulatory.

W popularnych bateriach znajdziemy pochodne węgla, cynku, rtęci, manganu, ołowiu, niklu, kadmu, kobaltu czy potasu. Ze względu na trujące właściwości składników, zużyte baterie muszą zostać w odpowiedni sposób zutylizowane. Kadm na przykład przyczynia się do zaburzeń czynności nerek i funkcji rozrodczych, chorób nadciśnieniowych, zmian nowotworowych czy nieprawidłowości w metabolizmie wapnia, które skutkują deformacją szkieletu. Zatrucie ołowiem z kolei powoduje zaburzenia pracy mózgu. Niewłaściwie składowane baterie, potrafią dotkliwie skazić otoczenie metalami ciężkimi. Na przykład, płaska bateria zegarowa może zanieczyścić od 5 do 50 tysięcy litrów wody.

Poza tym, kopalnie minerałów, potrzebnych do produkcji baterii i innych części sprzętów elektronicznych, wiążą się z ogromnymi kosztami ekologicznymi, a czasami uwikłaniem w konflikty zbrojne. W Demokratycznej Republice Konga na przykład wydobycie kobaltu finansuje ugrupowania zbrojne.

Warto zbierać baterie

Z prawidłowo zutylizowanych baterii natomiast można częściowo pozyskać surowiec, służący do produkcji nowych. Żeby jednak korzystać z baterii ekologicznie i ekonomicznie, warto wybrać te, których użyjemy wielokrotnie – akumulatory ze stacją ładującą. Zniknie potrzeba kupowania kolejnych paluszków, a i wygenerujemy o wiele mniej kłopotliwych odpadów.

W Polsce ilość selektywnie zbieranych baterii sukcesywnie wzrasta. W zeszłym roku nasz kraj uzyskał 45% poziom zbiórki zużytych baterii. Oznacza to, że ponad 135 mln sztuk zużytych baterii nie zanieczyściło środowiska.

Akcja #EkoWalentynki

Każdego roku organizowane są także różne akcje zachęcająca do zbiórki zużytych baterii. Od 14 lutego do 22 kwietnia prowadzona jest na terenie całego kraju akcja #EkoWalentynki, w ramach której zbierane są baterie oraz drobne elektroodpady. Pomysłodawcą i głównym organizatorem akcji jest ekolog Dominik Dobrowolski (na zdjęciu poniżej).

dominik dobrowolski

Zbiórka baterii w Słubicach

A gdzie w Słubicach zużyte możemy bezpiecznie i bezpłatnie oddać zużyte baterie? Najlepiej zrobić to w PSZOK-u, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Punkt znajduje się na ul. Krótkiej i jest prowadzony przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. PSZOK jest czynny w poniedziałki, środki i soboty w godzinach 7-18.

Specjalne pojemniki często stoją też w wielu sklepach, zbiórki prowadzą również szkoły.

---

Tekst powstał we współpracy z portalem Cycling-Recycling.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.