Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Oświetlenie

Temat oświetlenia na ulicach Słubic wzbudza coraz większe emocje wśród mieszkańców. Ci zwracają uwagę na nieświecące lampy i panujące ciemności. Gmina tłumaczy, że wdraża plan oszczędzania energii elektrycznej.

W mediach społecznościowych nie brakuje dyskusji na temat funkcjonowania oświetlenia na terenie miasta. - Właśnie wróciłam do domu ze spaceru. Bardzo ciemno i niebezpiecznie – pisze jedna z internautek. - Nawet jadąc autem z dobrymi światłami, ledwo widać pieszych na przejściach – dodaje drugi z rozmówców. - W niektórych miejscach nawet w dzień lampy się świecą. A w nocy nie. Trudno zrozumieć, o co chodzi – dziwi się kolejna osoba.

Mieszkańcy zwracają również uwagę, że światła włączają się później niż zapada zmrok. - Pewnie zwykłe niedbalstwo i ktoś nie przestawił godziny włączania oświetlenia – czytamy w jednym z komentarzy.

Okazuje się jednak, że takie opóźnienie to nie przypadek czy zaniedbanie, ale celowe działanie związane z oszczędzaniem energii elektrycznej. - Ze względu na zmiany cen energii elektrycznej informujemy, iż funkcjonowanie oświetlenia drogowego na terenie gminy Słubice funkcjonuje  w zakresie oszczędnościowym – czytamy w komunikacie na stronie Urzędu Miejskiego w Słubicach.

Co plan oszczędzania oznacza w praktyce? Jak tłumaczą urzędnicy, oświetlenie jest włączane godzinę później niż zachód słońca i wyłączane godzinę wcześniej niż wschód. Czas liczony jest względem zegara astronomicznego.

Czy to dobre rozwiązanie? Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na aspekt bezpieczeństwa. - Jeżeli chodzi o oszczędności to warto rozważyć, czy gra jest warta świeczki i czy zysk jest wyższy od ryzyka wypadku – pyta w swoim poście. - Gmina oszczędza kosztem naszego bezpieczeństwa – wtóruje mu kolejna z internautek.

A jakie jest wasze zdanie? Dajcie znać w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 ja28rek 2022-09-20 15:01
Wczoraj jechałem po godzinie 20 do domu i na przejściach nie widać zbytnio pieszych, aż się prosi o tragedię. A kto będzie winny? Oczywiście kierowca!

A ile procent mamy lamp energooszczędnych w mieście? Może to jest lepszy pomysł na oszczędzanie energii.

Na dachach urzędów można panele słoneczne pomontować lub zamontować małe turbiny wodne wzdłuż rzeki - ale tu napewno wejdą ekolodzy bo ryby i małże ucierpią! A przepraszam mamy martwą rzekę więc z ekologami nie powinno być problemu.
#2 LB6 2022-09-20 15:53
15.09.2022 (czwartek) oraz 16.09.2022 (piątek) około godz. 20:00 odbierałem dziecko ze SMOK-a, przy którym było bez włączonych lamp. Ciemno było od także od ul.Nadodrzanskiej aż do starego kościoła.
Za to w te oba późne wieczory (20:00) ul.Rzepińska na całej długości oświetlona na maksa wszystkimi lampami.
Komu tam trzeba doświetlać zamiast w mieście np. przy SMOK-u gdzie jest dużo dzieci.
#3 nowy21.09 2022-09-21 07:17
A czy słyszał ktoś o czujnikach ruchu i czasówce ?
Drodzy włodarze jest coś takiego naprawde .
Pozdrawiam
#4 ja28rek 2022-09-21 19:21
Czujniki ruchu do lamp ulicznych? :D Wiesz jak działają takie lampy? Raczej wątpię :lol:

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.