Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
most

Frankfurt nad Odrą otrzymał dofinansowanie na realizację projektu, którego tematem jest planowanie rozwoju przestrzennego Słubic i Frankfurtu. W ciągu dwóch lat eksperci wraz z urzędnikami będą zastanawiać się m.in. jak uatrakcyjnić centrum obu miast i nadodrzańskie promenady oraz czy potrzebny jest… drugi most.

Frankfurt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Modelowe Przedsięwzięcie Ładu Przestrzennego (MORO) „Zintegrowane planowanie w polsko-niemieckim obszarze powiązań”. Przyznana kwota dotacji to 50 tys. euro.

Realizacja projektu pozwoli na intensywniejsze zaangażowanie mieszkańców naszych miast w proces transgranicznego, zintegrowanego rozwoju miejskiego w kierunku realizacji wizji naszego Europejskiego Dwumiasta 2030 – czytamy na stronie Frankfurtu.

W jaki sposób? Z ekspertami zostanie omówionych kilka tematów, związanych z zagospodarowaniem przestrzeni w obu miastach. Oto one:

  • Czy Frankfurt i Słubice posiadają wspólne centrum i jeżeli tak, to gdzie się ono znajduje i po czym można je rozpoznać?
  • Jak uatrakcyjnić serce dwumiasta, most nad Odrą i promenady po obydwu stronach?
  • W jaki sposób można wypracować równowagę pomiędzy transgraniczną, łączącą obydwa miasta rozpoznawalnością z jednej strony, a atrakcyjnością wynikającą z różnic i różnorodności z drugiej strony?
  • Czy zwiększenie atrakcyjności obejmuje również priorytetowe traktowanie transportu publicznego, ruchu rowerowego i elektromobilności w stosunku do transportu indywidualnego, zwłaszcza w centrum miasta, a jeśli tak, to jakich zmian należałoby dokonać, aby ten efekt osiągnąć?
  • Czy dla rozwoju dwumiasta potrzebny jest drugi most nad Odrą, a jeśli tak, to gdzie powinien się znajdować i jakie funkcje powinien sprawować?
  • W jakich dziedzinach infrastruktura i usługi użyteczności publicznej mogą być ściślej ze sobą powiązane transgranicznie, tak aby jedna ze stron mogła przejąć pewne funkcje na rzecz mieszkańców po drugiej stronie Odry?
  • Jakie wyzwania związane z ochroną klimatu i ze skutkami zmian klimatu muszą zostać podjęte wspólnie w bardziej intensywny sposób?
  • Jakie miękkie czynniki zintegrowanego transgranicznego rozwoju miejskiego są w tym wypadku kluczowe?

Oprócz wsparcia ekspertów, projekt przewiduje także organizację konkursu na pomysł transgranicznego rozwoju (centrów) miast czy stworzenie internetowego narzędzia do komunikacji i partycypacji obywatelskiej w języku polskim i niemieckim.

Zaplanowano także organizację dwudniowej konferencji na temat przyszłości "Zintegrowanego Dwumiasta " z udziałem podmiotów z obydwu miast oraz ekspertów zewnętrznych czy możliwość wymiany doświadczeń z innymi dwumiastami.

Projekt oparty jest na Słubicko-Frankfurckim Planie Działania na lata 2020-2030, który został przyjęty przez radnych obydwu miast w grudniu 2019 r. Jego koordynacją zajmuje się Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji. Czas trwania projektu to dwa lata (2021-2022).

A jak będzie wyglądać w praktyce jego realizacja? Zapytamy o to koordynatorów i Urząd Miejski w Słubicach. A może macie własne sugestie i pytania, dotyczące ładu przestrzennego na pograniczu? Dajcie znać w komentarzach.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 Lechita 2021-02-04 20:26
"Europejskiego Dwumiasta" - a co to za sztuczny twór?
#2 ja28rek 2021-02-05 07:58
Może ścieżka rowerowa łącząca oba miasta.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.