Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Maseczki już nie wszędzie będą obowiązkowe, zostaną otwarte kina i siłownie, w kościołach i sklepach nie będzie limitu osób. Zgodnie z decyzją rządu, 30 maja rozpocznie się czwarty etap luzowania ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa. Co się zmieni?

Koronawirus

27 maja podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił wejście na kolejny etap odmrażania życia gospodarczego i społecznego.

- Przed nami nowa rzeczywistość, w której musimy się nauczyć żyć – powiedział M. Morawiecki. Wyraził nadzieję, że przy odpowiedniej dyscyplinie będzie można szybko wrócić do gospodarczej normalności. Ale podkreślił też, że to nie koniec, bo walka z koronawirusem wciąż trwa.

Szef rządu przedstawił zasady kolejnego, IV etapu „odmrażania”, czyli luzowania nałożonych wcześniej ograniczeń.

Maseczka albo dystans

Najważniejsza zmiana dotyczy zasłaniania nosa i ust. Od 30 maja nie będzie trzeba stosować się do tego obowiązku w otwartej przestrzeni – pod warunkiem, że mamy możliwość zachowania 2 m odstępu od innych. Jeśli tego dystansu nie jesteśmy w stanie utrzymać – powinniśmy mieć zasłonięte usta i nos.

Dystansu 2 m nie muszą zachowywać rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające i osoby niepełnosprawne.

Nosa i ust nie trzeba zasłaniać w restauracji lub barze – po zajęciu miejsce przy stole oraz w miejscu pracy, jeżeli pracodawca zapewnia odpowiednie odległości między stanowiskami i spełnia wymogi sanitarne.

Tu trzeba mieć maseczkę

Nadal jednak są takie miejsca, w których obowiązkowo należy mieć zasłonięte usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (przy załatwianiu spraw).

Do sklepów bez limitów

Od 30 maja przestaną obowiązywać limity osób w branży handlowej i gastronomicznej, czyli np. w sklepach, restauracjach i na poczcie.

Jednak pozostałe zasady obowiązują: w punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami, klienci mogą zdjąć maseczki dopiero po tym, jak usiądą do stolika. Obowiązkowa jest nadal także m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

W sklepach (czy np. na poczcie) nadal obowiązkowo należy mieć rękawiczki lub dezynfekować dłonie.

Bez ograniczeń w kościołach

Od 30 maja zniesiony zostaje także limit dotyczący ilości osób, które mogą przebywać w kościołach i na pogrzebach. Nadal jednak w świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Wesela i zgromadzenia na powietrzu

Od 30 maja wolno będzie organizować zgromadzenia plenerowe (czyli np. koncerty), w których może wziąć udział maksymalnie 150 osób. Uczestnicy tych wydarzeń muszą jednak zasłaniać nos i usta lub zachować wymagany 2 m społeczny dystans.

Mogą jednak być takie miejsca, dla których Sanepid wyda rekomendacje, że takie zgromadzenia nie powinny się odbywać.

Od 6 czerwca wolno również organizować wesela i inne rodzinne uroczystości, w których może wziąć udział do 150 osób. Ich uczestnicy nie muszą nosić maseczek.

Hotele uruchamiają restauracje

Również od 30 maja pełną parą mogą ruszyć restauracje i bary hotelowe. A od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie czy kluby fitness. Wszystko oczywiście zgodnie z określonymi zasadami sanitarnymi.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Rusza kultura i sport

Od 6 czerwca mogą otworzyć swoje drzwi kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Muszą jednak stosować się do zasad reżimu sanitarnego. Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu procesu konsultacji.

Otworzą place zabaw

Na koniec dobra wiadomość dla wszystkich dzieci - 30 maja znikną zakazy z placów zabaw. Będzie można korzystać także z siłowni na świeżym powietrzu i z małej infrastruktury leśnej.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.