Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

Kolejna zmiana na granicach. Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów, granicę bez obowiązkowej kwarantanny mogą przekraczać również przedstawiciele zawodów medycznych oraz opiekunowie uczących się dzieci. Nowe przepisy dotyczą także osób pracujących na terenie całej UE.

Granica

Protesty medyków

Lekarze, pielęgniarki czy opiekunowie w domach opieki do 16 maja podlegali obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przekroczeniu granicy. To dla wielu z nich oznaczało konieczność tymczasowego zamieszkania w kraju, w którym pracowali (np. w Niemczech czy w Czechach).

Niektórzy z nich protestowali przeciwko temu, że rząd wyłączył ich z grona osób zwolnionych z kwarantanny. Takie protesty odbyły się m.in. w Dzień Europy we Frankfurcie (ZOBACZ).

Zmiana przepisów

To zmieniło się 16 maja. Tego dnia weszło w życie rozporządzenie rady ministrów, w którym nie ma już zapisu o tym, że przedstawiciele zawodów medycznych muszą przejść obowiązkową kwarantannę.

Co do zasady, domowej kwarantannie, trwającej 14 dni obowiązkowo podlegają wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Podczas kontroli na granicy każdy podróżny zobowiązany jest podać adres, pod którym będzie ją odbywał.

Nadal obowiązują ograniczenia wjazdu do Polski dla cudzoziemców. Zostały niedawno przedłużone do 12 czerwca (ZOBACZ).

Kto jest zwolniony z kwarantanny?

Kwarantanny nie muszą odbywać m.in. marynarze, kierowcy, uczniowie, studenci i przedszkolaki oraz ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę razem z nimi, w celu umożliwienia im nauki.

Zwolnione są także osoby dojeżdżające i wracające z pracy w Polsce oraz wszystkich krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (wcześniej zwolnienie dotyczyło tylko kilku ościennych krajów).

Aktualne zasady dotyczące kwarantanny znaleźć można TUTAJ.

Pamiętaj o dokumentach

Przekraczając granicę, należy pamiętać, aby przedstawić funkcjonariuszom Straży Granicznej dokumenty poświadczające naukę lub odbywanie pracy (np. zaświadczenie ze szkoły lub od pracodawcy, ważną legitymację szkolną, itp.).

---

ŹRÓDŁO: rozporządzenie rady ministrów z dnia 16 maja 2020 r.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.