Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Brzeskie gęsi

Płynące Odrą fragmenty lodu to efektowny widok. Jeden z naszych czytelników wybrał się na most w Słubicach i nagrał tzw. timelapse, czyli długo rejestrowany film, który następnie jest przyspieszony. Efekt? Zobaczcie sami. 

Zjawisko, które możemy teraz obserwować na rzece, to tzw. śryż. Jest to początkowy etap formowania się pokrywy lodowej na rzece, gdy temperatura spada nieco poniżej 0 stopni. Okrągły kształt i poszarpane krawędzie kry zawdzięczają ciągłemu ocieraniu się o siebie.

Jak podaje portal internetowy Żegluga Śródlądowa, śryż określany jest także mianem "brzeskich gęsi". To zjawisko nie tylko wizualne, ale i dźwiękowe. Lód, obracając się w wolnym tempie, wytwarza charakterystyczny szelest i syczenie, szczególnie, gdy styka się ze sobą.

W rejonie mostów śryż może się spiętrzać - często zatrzymuje się na filarach i powoli zamienia w stałą pokrywę lodową, która wyglądem przypomina "świeżo zaoraną rolę". Tak powstały lód nie jest równy i gładki jak np. na jeziorze.

A skąd pochodzi samo określenie "brzeskie gęsi" (Brieger Gänsen)? Od dawnego niemieckiego miasta Brieg (obecnie to polski Brzeg). Więcej o tym zjawisku przeczytacie TUTAJ.

Polecamy wybrać się na spacer nad Odrę i zobaczyć (a także posłuchać) na własne oczy i uszy.

Autorem nagrania jest Rafał Osóbka, dziękujemy za udostępnienie.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.