Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Koronawirus a prawo na granicy - część 5 2020/05/05 11:00 #35543

  • Mateusz Werner
  • Mateusz Werner Avatar Autor
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 0
Po krótkiej przerwie, ale też po ogromnych zmianach regulacji prawnych w związku z przeciwdziałaniu epidemii koronawirusa zarówno w Polsce, jak i w Niemczech wracamy z nową dawką informacji.



Szczególnie interesującą kwestią są nowo uchwalone w Polsce przepisy dotyczące przekraczania granicy. Mowa tutaj o Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020r., które raptem od tego poniedziałku, czyli od 4 maja znosi obostrzenia będące bardzo dotkliwymi dla pracowników transgranicznych i nie tylko dla tejże grupy.

Według przepisów unijnych, pracownikiem transgranicznym jest osoba, która mieszka w jednym kraju Unii Europejskiej a pracuje w drugim państwie. Aczkolwiek powyższe rozporządzenie nie wymienia powyższej grupy osób a skupia się na swego rodzaju „celu” przekraczania granicy.

W celu lepszego zrozumienia tekstu, pozwolę sobie wpierw wkleić fragment omawianego rozporządzenia.

3. Od dnia 4 maja 2020r. obowiązku, o którym mowa w §2 ust. 2 (tj. 14-dniowej kwarantanny), nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną (…):
1) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;
2) przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym
4. Osoby, o których mowa w ust. 3, przekraczając granicę państwową, są obowiązane udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych lub pobieranie nauki w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.


Źródło:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 792)


Jakie dokumenty muszę okazać na przejściu granicznym, aby przejść bez kwarantanny?


Jak reguluje powyższe rozporządzenie, podczas przekraczania granicy, należy przedstawić dokument, który udokumentuje wykonywanie czynności zawodowych. Może to być więc:

Umowa o pracę, zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy, umowa zlecenie - zlecenie na transport bądź wykonanie usługi, potwierdzenie posiadania firmy w Polsce lub Niemczech. Oczywiście z punktu widzenia rozporządzenia, samo przedstawienie umowy o pracę, powinno wystarczyć, aby udokumentować, że przekraczanie granicy ma cel zarobkowy, czyli związane jest z pracą, lub zleceniem wykonywanym po drugiej stronie Odry.

Straż Graniczna może jednak zażądać konkretnego zaświadczenia od pracodawcy, które zawiera informację w jakich dniach i w jakich godzinach muszą Państwo pracować. Oczywiście ma to na celu zmniejszenie ruchu granicznego w celach innych niż uregulowanych w rozporządzeniu. Dla niektórych pracowników, mających np. zmienne godziny pracy, uzyskanie takiego zaświadczenia, może być jednak nazbyt uciążliwe lub wręcz niemożliwe.

Interpretując wyżej cytowany § 3 ust. 4 omawianego rozporządzenia, należy „udokumentować (…) wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych (…)”. Wyżej wymienione dokumenty wystarczają, aby udokumentować zatrudnienie w Niemczech i w związku z tym cel przekraczania granicy. Okazanie wyżej wymienionego zaświadczenia lub grafiku, może być jednak pomocne.

Czy mogę wybrać się do Niemiec tylko na zakupy, aby wypłacić pieniądze z bankomatu lub w innym celu niż do pracy?

Rozporządzenie jako wyjątek od przymusu poddania się 14-dniowej kwarantannie uznaje tylko przekroczenie granicy w celach zarobkowych. Należy więc okazać stosowny dokument potwierdzający np. zatrudnienie.

Pracuję w Niemczech po kilka dni i wracam na weekendy, lub w innym trybie pracy, czy w tym wypadku obowiązuje mnie kwarantanna?

Powyższe rozporządzenie, które reguluje przekraczanie granicy, nie koncentruje się na konkretnych modelach czasowych wykonywanej pracy. Nie ma więc żadnego wpływu, czy granica jest przekraczana codziennie, czy w innych odstępach czasowych.

Co w sytuacji, kiedy nie jestem pracownikiem przygranicznym? Dojeżdżam do pracy w głąb Niemiec i / lub mieszkam daleko od granicy.

Jak powyżej - rozporządzenie nie reguluje również odległości do pracy oraz do domu.

Jestem uczniem / studentem na terenie Niemiec, czy bez problemu mogę przekroczyć granicę?

Tak, sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku osób zatrudnionych. Właściwym dokumentem może być aktualna legitymacja studencka lub legitymacja uczniowska.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mateusz Werner.

Koronawirus a prawo na granicy - część 5 2020/05/05 13:49 #35544

  • biedronka17
  • biedronka17 Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Myślę, że warto dodać, ze wyjatek stanowią zawody medyczne.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Koronawirus a prawo na granicy - część 5 2020/05/05 17:44 #35545

  • miranda84k
  • miranda84k Avatar
  • Wylogowany
  • New Member
  • New Member
  • Posty: 7
  • Otrzymane podziękowania: 0
Czy mogę zapytać? Mieszkam 20 km od granicy polsko niemieckiej . Pracujemy w Niemczech . Moim dokumentem jest umowa o pracę. Czy mogę przekroczyć granicę nie mając meldunku w Polsce , ale mając aktualny dowod osobisty z adresem Słubickim. Tryb pracy od poniedziałku do piątku. Na weekendy odwiedzaliśmy starszych rodziców. Jestem w trakcie leczenia dentystycznego z bólami . Jechaliśmy na dwa dni do Słubic i musieliśmy wracać do domu do Niemiec . Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez miranda84k.
  • Strona:
  • 1