Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT:

Porady dla osób systematycznie biegających, uczestniczących w zawodach 2020/04/28 19:09 #35521

 • Piotr Kiedrowicz
 • Piotr Kiedrowicz Avatar Autor
 • Wylogowany
 • New Member
 • New Member
 • Słubicka Akademia Biegowa
 • Posty: 3
 • Otrzymane podziękowania: 0
Praktycznie wszyscy regularnie trenujący mają swoje plany treningowe. Jednak sytuacja jest wyjątkowa. Nie ma startów i nie wiadomo, kiedy znowu będzie można uczestniczyć w imprezach sportowych. Jak więc teraz trenować?

Jeśli będziemy zbyt intensywnie trenować, to m.in.:

- niepotrzebnie się namęczymy i cześć sił (przysłowiowej pary) pójdzie w powietrze bez pożytku dla nas
- gdy przyjdzie okres startowy nie będziemy mieli wpływu na formę, bo organizm też potrzebuje odpoczynku

Jeśli całkiem odpuścimy treningi, nie mając z różnych powodów motywacji to m.in.:


- będzie spadać nasze wytrenowanie fizjologiczne, wytrzymałość ogólną i specjalna, sprawność fizyczna itp
- obniżać się będzie nasza odporność, a więc wzrośnie możliwość zachorowania
- może się pogarszać stan zdrowia fizycznego i psychicznego

Co więc robić, jak trenować?

Ponieważ zapowiada się dłuższy okres bez startów, to proponuję robić treningi utrzymujące nasze wytrenowanie fizjologiczne i fizyczne. Proponuję zwrócić w tym okresie szczególną uwagę na treningi sprawności fizycznej, bo to - jak wykazuje praktyka, największa bolączka biegaczy trenujących indywidualnie, samodzielnie.

Można spokojnie poświecić jeden dzień tygodniowo na trening sprawności ogólnej. Właśnie ogólnej - całego ciała, a nie tylko nóg, czyli popularnej „siły biegowej”. Taki trening w wersji domowej i w wersji terenowej mamy przygotowany, ale ponieważ jest możliwość przebywania w lesie przygotujemy fotki lub krótkie filmy z zestawami podstawowych ćwiczeń. Od głów do stóp.

Jeśli trenujecie 4-6 razy w tygodniu

Oprócz treningu sprawności fizycznej proponujemy, abyście w swoim tygodniowym cyklu treningowym mieli też jeden trening biegowy dłuższy - najlepiej to, co najczęściej biegajcie o 1,5 lub 2 razy więcej.
Ważna uwaga - przy dłuższych rozbieganiach zatrzymajcie się po kilku minutach biegu i zróbcie 3-5 minut ogólnej gimnastyki. Na pewno będzie się wam lepiej biegało, miej zmęczone będą mięśnie, zużyjecie mniej energii.

Warto też zrobić jeden trening w drugim zakresie intensywności, czyli popularne BC2, który pozwoli wam utrzymać wytrzymałość na odpowiednim poziomie.

Jeśli trenujecie 3-4 razy w tygodniu

To podobnie jak powyżej, ale opisane akcenty rozłóżcie na dwa tygodnie.Gdy wróci perspektywa startów, uczestnictwa w imprezach biegowych, triathlonowych itp., wtedy wrócicie do swoich sprawdzonych cykli startowych.

Po takim treningu zwiększy się wam efektywność biegania. Będzie więc lepsza technika biegowa, większa ekonomia biegania, szybsze bieganie, mniejsze zmęczenie i zużycie energii. Na pewno szybko dojdziecie do formy startowej.
Słubicka Akademia Biegowa
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Piotr Kiedrowicz.
 • Strona:
 • 1