Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Razem musimy zbudować nasz szpital na nowo! 2021/03/17 14:40 #36391

  • Robert Włodek
  • Robert Włodek Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 92
  • Otrzymane podziękowania: 9


Już dawno temu zrozumiałem, że nie ma ważniejszego tematu w powiecie niż szpital. I wpływ na to miała nie tylko pandemia, która pokazała nam wszystkim, jak cenne i kruche zarazem jest nasze zdrowie.

Być może nie będę obiektywny, bo współodpowiadam dziś za ten szpital. Ale jestem przecież także zwykłym mieszkańcem Słubic, którego rodzina z usług naszej lecznicy korzysta od lat.

Więc najpierw dwa zdania natury politycznej.

Konsekwentnie inwestujemy w ten szpital. Ponad 3 miliony na informatyzację usług, ponad 16 milionów na budowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z nową salą operacyjną, ciągle liczymy na 5 milionów, które przeznaczymy na termomodernizację całego obiektu. Dodatkowo „skromny” milion na nowy rentgen, 300 tysięcy na instalację do tlenoterapii… W tej kadencji samorządu do naszego szpitala trafi więc pewnie grubo ponad 20 milionów złotych. Z różnych źródeł: samorządowych, rządowych, unijnych.

W 2019 roku podjęliśmy rozmowy z Regionalną Izbą Obrachunkową. Chcieliśmy mieć zgodę instytucji nadzorującej finanse samorządu na odstąpienie od pobierania czynszu dzierżawnego za korzystanie przez szpital z majątku powiatu. RIO nie wyraziła na to zgody. W projekcie budżetu na 2021 rok zapisaliśmy więc kwotę równą wartości czynszu, którą chcieliśmy przekazać szpitalowi w formie dotacji na realizację projektu rozbudowy SOR. I ten pomysł RIO oceniła negatywnie, w kontekście realizowanego przez powiat programu postępowania naprawczego. Ten jednak kończy się za dziewięć miesięcy. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie już od przyszłego roku będziemy mogli dofinansowywać realizację inwestycji szpitalnych z dochodów własnych powiatu.

A jaki był pomysł na ten szpital w minionych kadencjach? Żaden, według mnie. Lecznica przez długie lata płaciła powiatowi czynsz dzierżawny. Także w okresie, w którym wicestarostą był Tomasz Stupienko, tak chętnie krytykujący dziś swoich następców. Wszyscy słyszeliśmy też relacje ówczesnego zarządu o rozmowach dotyczących dzierżawy lub sprzedaży szpitalnego budynku (te nagrania są przecież nadal dostępne).

To już na szczęście przeszłość. Dziś mamy w szpitalu nowy zarząd. Zdecydowaliśmy się na ruch bez precedensu w historii naszego samorządu. Ogłosiliśmy w pełni transparentny, otwarty konkurs, do którego zgłosić się mógł każdy (także osoby, które dziś tak ochoczo krytykują wszystkie nasze decyzje). Wpłynęło pięć ofert, a rada nadzorcza spółki wybrała tandem, na czele którego stanie Adam Koniuk, menadżer ze sporym doświadczeniem w organizowaniu i prowadzeniu placówek medycznych. Z nowymi władzami szpitala nie tylko ja wiążę wielkie nadzieje.

A teraz dwa zdania ode mnie, bardziej prywatnie.

Jak każdy, mam swoje doświadczenia z słubicką lecznicą. Te radosne i te smutne.

W chwilach radości chwaliłem pod niebiosa lekarzy i pielęgniarki. W momentach smutnych miałem do nich pretensje, być może – pod wpływem emocji – obwiniałem cały świat za cierpienie i śmierć bliskich. Takie jest życie, i wydaje mi się, że pod tym względem nie różnimy się od mieszkańców innych miast.

I pewnie popełniane są w naszym szpitalu błędy, jak w każdym. Pewnie część procedur należy w nim usprawnić, jak w każdej dużej instytucji. Ale jedno musi tu wybrzmieć wyjątkowo mocno: obrażanie kadry, hejtowanie pracowników szpitala nie tylko w Internecie, czy grożenie im więzieniem, nie rozwiąże ani jednego z problemów tej lecznicy. Absolutnie żadnego.

I podsumowanie.

Biorę w obronę pracowników naszego szpitala. Chcę powiedzieć wszystkim pielęgniarkom, ratownikom medycznym, lekarzom, ale i całej kadrze niemedycznej: jestem z Wami i bardzo Wam dziękuję za Waszą służbę, szczególnie trudną w okresie pandemii. Jesteście naszymi bohaterami na pierwszej linii frontu.

Pandemia w końcu minie. I będziemy musieli zbudować ten szpital od podstaw: w nowym budynku, z pięknym, nowym SOR-em. Nie zrobimy tego bez doświadczenia wszystkich jego pracowników.

Nie obrażajmy więc nikogo, szanujmy się wzajemnie. Mamy dziś wspólnego wroga - cholernego wirusa, ale też wspólny cel. Tylko razem możemy ten cel osiągnąć.

Trzymajcie się zdrowi!
Mieszkaniec aktywny. Wicestarosta Powiatu...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Robert Włodek.

Razem musimy zbudować nasz szpital na nowo! 2021/04/08 08:20 #36434

  • gallanonim z galii
  • gallanonim z galii Avatar
  • Wylogowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Użytkownik jest zablokowany
  • Posty: 46
  • Otrzymane podziękowania: 3
Przeciwko ludobójstwu dzieci nienarodzonych!Za życiem!
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1