Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT:

Choroba zwyrodnieniowa stawów - najczęstsza choroba układu ruchu 2018/06/15 07:29 #33095

 • Brandmed
 • Brandmed Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Senior Member
 • Senior Member
 • Posty: 42
 • Otrzymane podziękowania: 1
Choroba zwyrodnieniowa stawów to najpowszechniejsza choroba układu ruchu. Dotyka głównie ludzi w podeszłym wieku, choć rozwija się coraz częściej również u młodych osób. Zazwyczaj pierwsze jej objawy obserwuje się między 40. a 60. rokiem życia. Wywołana jest nadmiernym niszczeniem i niedostateczną odbudową chrząstki stawowej. Objawia się bólem i sztywnością stawów a brak leczenia może oznaczać trwałe kalectwo. Jakie są przyczyny i objawy choroby zwyrodnieniowej stawów? Jak przebiega leczenie?

Choroba zwyrodnieniowa stawów, zwana potocznie zwyrodnieniem stawów, a także osteoartrozą jest najczęstszą chorobą układu ruchu, w dodatku przewlekłą i nieodwracalną. Rozwija się w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej, następnie uszkadza kolejne elementy stawu, co w dalszym etapie prowadzi do bólu i sztywności stawu, by w końcu zniekształcić jego obrysy oraz ograniczyć ruchomość.

Przyczyny

Istnieje szereg czynników, które powodują destrukcję chrząstki stawowej i prowadzą do wystąpienia choroby zwyrodnieniowej. Czynnikami, na które nie mamy wpływu są m. in.: skłonności genetyczne, niedostateczne ukrwienie stawów, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, zwłaszcza niedoczynności tarczycy, wiek oraz płeć. Natomiast pośród czynników wtórnych z którymi możemy walczyć, wymienia się głównie: nadwagę lub otyłość, osłabienie mięśni wokół stawu, długotrwałe przeciążanie stawów, uprawianie niektórych dyscyplin sportowych, zaburzenia budowy stawu, które można skorygować poprzez rehabilitację bądź inne kierunkowe leczenie.

Rozpoznanie

U osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów wyróżnia się dwa okresy: czas stabilizacji, charakteryzujący się stałym nasileniem objawów, które występują tylko w czasie ruchu oraz czas zaostrzeń, wyróżniający się bólem i sztywnością stawów w czasie spoczynku i aktywności. Istnieją cztery charakterystyczne objawy, które wraz z badaniem radiologicznym pozwalają postawić diagnozę. Są to - ból, sztywność stawów, ograniczenie ruchomości oraz trzeszczenia. Bardzo często pojawiają się w obrębie zmienionego chorobowo stawu, stany zapalne wraz z obrzękiem i gromadzeniem się w jego wnętrzu płynu.

Jak sobie radzić?


Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów może odbywać się zarówno poprzez przyjmowanie leków jak i działania niefarmakologiczne. Leki stosowane przy osteoartrozie mają przede wszystkim działanie objawowe, czyli zwalczają ból i stany zapalne. Niestety długotrwałe przyjmowanie leków może powodować występowanie działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, nerek oraz układu krążenia. Lekarze zalecają również wdrożenie w życiu pewnych zmian, które mogą zmniejszyć dolegliwości np. redukcję nadwagi. Pomocne są również ćwiczenia poprawiające ruchomość stawów, czy wzmacniające siłę mięśniową.

Czasem potrzebny chirurg

Leczenie operacyjne choroby zwyrodnieniowej pozwala wrócić wielu chorym do aktywności. Operacja polega na wszczepieniu endoprotez. Wskazaniem do zabiegu jest ustawiczny ból i ograniczenie sprawności ruchowej stawu.

Punkcja stawu

Metoda, która polega wstrzykiwaniu do stawów preparatów zwierających kwas hialuronowy lub jego pochodne. W chorobie zwyrodnieniowej płyn maziowy zawiera znacznie mniejsze stężenie kwasu hialuronowego, przez co jego właściwości ochronne maleją. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego sprawia, że płyn maziowy odzyskuje swoje funkcje.

Choroba zwyrodnieniowa prowadzi do pogorszenia jakości życia i niesprawności. Atakuje najczęściej kolana, biodra, kręgosłup, stawy palców rąk i stóp, ale może dotyczyć każdego stawu. Osoby cierpiące na chorobę zwyrodnieniową mogą zgłosić się do Centrum Medycznego Brandmed w Słubicach, gdzie przyjmują lekarze ortopedzi oraz fizjoterapeuci. Istnieje również możliwość przeprowadzenia punkcji stawów, czyli tzw. ostrzyknięcia.

Polsko-Niemieckie Centrum Medyczne...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Brandmed.
 • Strona:
 • 1