Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT:

Jak odchudzić otyłe dziecko? 2017/09/01 08:30 #29854

 • Brandmed
 • Brandmed Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Senior Member
 • Senior Member
 • Posty: 42
 • Otrzymane podziękowania: 1
Otyłość i epidemia nadwagi u dzieci stały się powszechnym problemem. Już co 5 dziecko w Polsce boryka się z jednym bądź drugim zjawiskiem. Problemem są nie tylko złośliwi rówieśnicy, lecz konsekwencje jakie niesie za sobą nadmierna masa ciała. Zbyt wysoki cholesterol, nadciśnienie, miażdżyca, przeciążone stawy - to tylko niektóre z chorób spowodowanych otyłością.Dlaczego tak ważne jest odchudzanie dzieci?

Nadwaga i otyłość są prostą i niebezpieczną drogą prowadzącą do rozwoju wielu chorób przewlekłych i skrócenia życia. Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, wady postawy, zaburzenia dojrzewania - to tylko niektóre z problemów, jakie mogą towarzyszyć dzieciom już w młodym wieku. Problemów wywołujących szereg powikłań, z którymi jako dorośli będą borykać się za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat np. cukrzyca typu 2, stłuszczenie wątroby, zaburzenia hormonalne, zmiany zwyrodnieniowe stawów, nadciśnienie tętnicze itd. Istnieje jeszcze jeden ważny powód - problemy emocjonalne. Otyłe dzieci często czują się gorsze i nieakceptowane przez rówieśników, brakuje im też wiary w siebie i we własne możliwości.

Walka na trzech frontach

W leczeniu otyłości u dzieci powinno się obrać trzy równoległe drogi postępowania. Właściwe odżywianie, odpowiedni wysiłek fizyczny oraz wsparcie, nie tylko ze strony rodziny, ale także, jeśli zajdzie potrzeba - ze strony psychologa.
Biorąc pod uwagę pierwszy aspekt, w wielu przypadkach wystarczy zmienić nawyki żywieniowe dziecka i najbliższej rodziny. Wyeliminować z diety słodycze, słodkie napoje, pokarmy typu fast food. Warto w tej sprawie poradzić się dietetyka czy specjalisty ds. żywienia, który podpowie, co dziecko powinno jeść i w jakich ilościach. Ćwiczenia fizyczne natomiast należy dobierać odpowiednio do możliwości dziecka i pamiętać, że nie mogą obciążać stawów, mają być regularne i stopniowo intensyfikowane. W tej sprawie także, warto zasięgnąć porady specjalisty - fizjoterapeuty. Ćwiczenia fizyczne w grupach mogą stanowić dodatkową motywację w walce z kilogramami.
Wsparcie rodziny w trakcie odchudzania dziecka jest niezbędnym ogniwem. Za zmianą nawyków żywieniowych dziecka, powinna iść zmiana żywienia całej rodziny. Wspólne posiłki, wspólne uprawianie sportu, czy towarzyszenie dziecku w trakcie ćwiczeń, działają mocno motywująco. Należy także pamiętać, by nie krytykować dziecka a chwalić za postępy, nie wyśmiewać, lecz dużo rozmawiać. Tłumaczyć, dlaczego warto jeść zdrowo i co dzięki temu zyska.

Centrum Medyczne Brandmed wyszło naprzeciw oczekiwaniom rodziców. W każdy piątek odbywają się zajęcia sylwetkowe dla dzieci, które prowadzi doświadczony fizjoterapeuta. W Klinice można skorzystać z porady dietetyka i psychologa. Dodatkowym wsparciem będą prowadzone od połowy września cykliczne wykłady/warsztaty w tematyce zdrowego odżywiania.
Polsko-Niemieckie Centrum Medyczne...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Brandmed.
 • Strona:
 • 1