Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Ubezpieczenie zdrowotne 2015/01/20 15:43 #21370

  • Hans71
  • Hans71 Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Wszystko co powinniscie wiedziec o ubezpieczeniu zdrowotnym a nie wiecie!!!!!


Od 2009 r. istnieje w Niemczech obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego. Powstaje on z chwilą podjęcia pracy i uzyskania dochodów w wysokości powyżej 450 euro miesięcznie netto. W ramach tego ubezpieczenia zyskuje się prawo do nieodpłatnych wizyt u lekarza i stomatologa, opieki ambulatoryjnej i szpitalnej, profilaktyki i rehabilitacji zdrowotnej, a także prawo do zasiłku chorobowego (i pielęgnacyjnego po spełnieniu dodatkowych warunków) oraz refundacji kosztów leków, a osoby poniżej 18 roku życia otrzymują leki nieodpłatnie.



Istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych.

Ubezpieczenie państwowe - Gesetzliche Krankenversicherung. Objęci nim są studenci, emeryci i bezrobotni. Dzieci do lat 23 oraz małżonkowie osób zatrudnionych, jeśli nie pracują lub wykonują pracę w formie mini job mają prawa do świadczeń rodzinnych – tzn. korzystają z ubezpieczenia zatrudnionego rodzica lub małżonka.



Ubezpieczenie to, można wykupić również dobrowolnie (freiwillig) – warunkiem są dochody brutto poniżej 52.200 euro rocznieoraz wcześniejsze posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego (potwierdzonego za pomocą formularza E 104).

Ubezpieczenie prywatne - Privat Krankenversicherung – oferowane jest przez prywatne towarzystwa ubezpieczeniowe. Jest ono droższe, często wyceniane indywidualnie, często wymaga dodatkowych badań. Jego zaletą jest niewątpliwie większy pakiet świadczeń, np. dostęp do prywatnych szpitali. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają możliwość Selbstbeteiligung – udziału własnego w opłacie kosztów leczenia. W praktyce oznacza to ustalenie sumy, którą płaci ubezpieczony w przypadku konieczności leczenia, a ubezpieczyciel płaci pozostałą część rachunku, dzięki czemu obniża się koszt miesięcznej składki. Ubezpieczenia prywatne przeznaczone są przede wszystkim dla pracowników zarabiających powyżej 52.200 euro rocznie brutto, osób prowadzących własną działalność gospodarczą oraz osób nie spełniających warunków uzyskania państwowego ubezpieczenia zdrowotnego - Gesetzliche Krankenversicherung.

Jeśli przyjeżdżamy do Niemiec do pracy, formalności i koszty związane z tym ubezpieczeniem spoczywają na pracodawcy. Inaczej jest, kiedy przyjeżdżamy aby poszukiwać pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy rejestracja w Urzędzie Pracy w Polsce i zgłoszenie wyjazdu za granicę w celu poszukiwania pracy. W ten sposób zyskujemy prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w ramach polskiego systemu ubezpieczeń społecznych na 3 miesiące. Kolejnym krokiem jest złożenie w NFZ wniosku o wydanie EKUZ – Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – dokumentu potwierdzającego prawo do niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie Unii Europejskiej.

TRZEBA PAMIETEC ZE OD PIERWSZEGO DNIA MELDUNKU W NIEMCZECH POLSKIE UBEZPIECZENIE TRACI SWAOJA MOC I MUSISZ BYC UBEZPIECZONY W NIEMIECKIEJ KASIE HORYCH JAKO PRYWATNY KOSZT TAKIEGO UBEZPIECZNIA TO OK 160 EURO W AOK W PRZECIWNYM RAZIE NARASTA TOBIE DLUG I W MOMENCIE KIEDY KTOS ZGLOSI CIEBIE DO UBEZPIECZENIE PRACODAWCA LUB OTWORZYSZ GEWERBE ROZNIECA W CZASIE TO TWOJ DLUG KTORY ROSNIE Z MIESIACA NA MIESIAC

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Hans71.
  • Strona:
  • 1