Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

Chorobowe w Niemczech 2013/09/23 10:02 #17483

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
Witam,potrzebuję pilnie odpowiedzi czy na minijob przysługuje mi płatne chorobowe od pracodawcy bardzo proszę o pomoc,z góry dziękuję i pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/09/23 19:35 #17495

  • ja28rek
  • ja28rek Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 448
  • Otrzymane podziękowania: 35
Zależy jaką masz umowę. Musisz mieć zwolnienie lekarskie od niemieckiego lekarza, ten mniejszy kwit dajesz dla pracodawcy, a ten większy do ubezpieczalni w której jesteś ubezpieczona.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez ja28rek.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/09/24 00:15 #17497

  • slubfurt79
  • slubfurt79 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 63
  • Otrzymane podziękowania: 2
Tak, nawet na Minijob przysluguje platne chorobowe, cytuje ze strony www.nettolohn.de
"Wer einem Minijob nachgeht, der hat Anspruch auf eine Lohnfortzahlung im Krankheitsfall. Wie allen Arbeitnehmern muss auch Minijobbern im Falle einer Krankheit das Arbeitsentgelt über einen Zeitraum von maximal sechs Wochen gezahlt werden. Allerdings ist dies erst dann möglich, wenn das eigentliche Arbeitsverhältnis mindestens vier Wochen ohne Unterbrechung bestanden hat."

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez slubfurt79.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/09/27 15:42 #17538

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
jeśli jestem na zwolnieniu chorobowym czy pracodawca może dać mi wypowiedzenie? z góry dziękuję i pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/09/28 17:37 #17544

  • miastowa
  • miastowa Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 124
  • Otrzymane podziękowania: 5
Jezeli jestes na chorobowym ma prawo Cie zwolnic :-(
Za tę wiadomość podziękował(a): aga36

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez miastowa.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/06 13:37 #17603

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
jestem na chorobowym a pracodawca przysłał mi wypowiedzenie? czy to zgodne z prawem?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/06 15:48 #17604

  • kaja10
  • kaja10 Avatar
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 78
  • Otrzymane podziękowania: 1
Tak, w Niemczech to zgodne z prawem, niestety....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/06 17:35 #17607

  • miastowa
  • miastowa Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 124
  • Otrzymane podziękowania: 5
Jaki byl powod wypowiedzenia?
kuendigung.dieonlinekanzlei.de/Recht/Arb...t_Teil_I/--a161.html
Niestety mozna zostac zwolnionym z pracy w czasie zwolnienia chorobowego ...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/07 06:42 #17609

  • yon
  • yon Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 527
  • Otrzymane podziękowania: 26
Dlaczego "niestety"? Takie prawo jest znacznie uczciwsze od naszego, bo pozwala pracodawcy na wyzwolenie się od uciążliwości ponoszenia cudzych kosztów. W takim przypadku najczęściej osoba zwolniona otrzymuje zasiłek , z którego korzysta przez pół roku , więc gdzie tu niesprawiedliwość. Ja tu widzę raczej cwaniactwo pracowników i lekceważenie pracodawcy. To nie Polska, gdzie pracownik jest świętą, nienaruszalną krową, a w przypadku zagrożenia zwolnieniem spieprza na półroczne zwolnienie. Tam się pracuje i kasę dostaje za pracę, a nie za zwolnienia. Trzeba to sobie , niestety, uzmysłowić. Chociaż bywa boleśnie... :whistle:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/07 08:15 #17613

  • Joasia5
  • Joasia5 Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 128
  • Otrzymane podziękowania: 4
To jest uczciwe ,jeżeli naprawdę jesteś chory to okej ,jeżeli kombinujesz to się martw.Ja miałam wypadek w pracy byłam na chorobowym tydzień,lekarz mimowszystko chciał mi dać dalej zwolnienie przeciełam sie w pracy miałam załozone szwy.Ja nie chorowałam dale poniewaz wypadały święta dodatkowy tydzień wolnego i zdążyłam sie podkurować.Pracodawca był zadowolony ja też bo pracowałam dalej. pozdrawiam'' tylko kobiety w ciąży nie mozna zwolnić''

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/07 15:27 #17618

  • ja28rek
  • ja28rek Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 448
  • Otrzymane podziękowania: 35

yon napisał: Dlaczego "niestety"? Takie prawo jest znacznie uczciwsze od naszego, bo pozwala pracodawcy na wyzwolenie się od uciążliwości ponoszenia cudzych kosztów. W takim przypadku najczęściej osoba zwolniona otrzymuje zasiłek , z którego korzysta przez pół roku , więc gdzie tu niesprawiedliwość. Ja tu widzę raczej cwaniactwo pracowników i lekceważenie pracodawcy. To nie Polska, gdzie pracownik jest świętą, nienaruszalną krową, a w przypadku zagrożenia zwolnieniem spieprza na półroczne zwolnienie. Tam się pracuje i kasę dostaje za pracę, a nie za zwolnienia. Trzeba to sobie , niestety, uzmysłowić. Chociaż bywa boleśnie... :whistle:


Uczciwe by było, gdyby zwalniali gdy ktoś oszukuje i zbyt długo przebywa na zwolnieniu. Znam taki przypadek, że znajomy miał wypadek przy pracy - spadła mu ciężka paleta na nogę i dostał zwolnienie na dwa tygodnie. Po dwóch tygodniach przyjeżdża do pracy, a tam go nie ma na liście obecności i po zadzwonieniu do firmy okazuje się, że został zwolniony zaraz jak tylko poszedł na zwolnienie. Firma nawet go nie poinformowała. Widać, że gebelsy mają polaków głęboko w du..ie, a my im wchodzimy w du...pę. Nawet policja specjalnie nie kara ich, bo zapewne nie znają języka.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/07 18:29 #17621

  • miastowa
  • miastowa Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 124
  • Otrzymane podziękowania: 5

yon napisał: Dlaczego "niestety"? Takie prawo jest znacznie uczciwsze od naszego, bo pozwala pracodawcy na wyzwolenie się od uciążliwości ponoszenia cudzych kosztów. W takim przypadku najczęściej osoba zwolniona otrzymuje zasiłek , z którego korzysta przez pół roku , więc gdzie tu niesprawiedliwość. Ja tu widzę raczej cwaniactwo pracowników i lekceważenie pracodawcy. To nie Polska, gdzie pracownik jest świętą, nienaruszalną krową, a w przypadku zagrożenia zwolnieniem spieprza na półroczne zwolnienie. Tam się pracuje i kasę dostaje za pracę, a nie za zwolnienia. Trzeba to sobie , niestety, uzmysłowić. Chociaż bywa boleśnie... :whistle:


Dlatego niestety gdyz w przypadku "prawdziwej choroby" a nie "wymyslonej" czlowiek moze zostac zwolniony (Gdyz pracodawca sobie moze pomyslec ze go poprzedni Polak wyrolowal to ten tez pewnie "udaje" chorobe). A chory nie przynosi zysku - na jego miejsce pracodawca szybko kogos znajdzie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/07 18:34 #17622

  • marks
  • marks Avatar
  • Gość
  • Gość

yon napisał: Dlaczego "niestety"? Takie prawo jest znacznie uczciwsze od naszego, bo pozwala pracodawcy na wyzwolenie się od uciążliwości ponoszenia cudzych kosztów. W takim przypadku najczęściej osoba zwolniona otrzymuje zasiłek , z którego korzysta przez pół roku , więc gdzie tu niesprawiedliwość. Ja tu widzę raczej cwaniactwo pracowników i lekceważenie pracodawcy. To nie Polska, gdzie pracownik jest świętą, nienaruszalną krową, a w przypadku zagrożenia zwolnieniem spieprza na półroczne zwolnienie. Tam się pracuje i kasę dostaje za pracę, a nie za zwolnienia. Trzeba to sobie , niestety, uzmysłowić. Chociaż bywa boleśnie... :whistle:

No, a u nas się pracuje za minimalną krajową.
Ostatnio jedna z firm na KSSSE szukała projektanta w CADzie..... za minimalną krajową, i tak jest w przypadku 90% ogłoszeń z pracą. To kto tu kogo lekceważy?
Gdyby nie minimalna krajowa, to w tym kraju trzeba by było zapierdalać za miskę ryżu, jak w ChRL, no ale to w końcu "tygrys" gospodarczy, nie?
Co do uczciwego ponoszenia kosztów, to w Polsce pracodawca płaci tylko za pierwsze 30 dni zwolnienia, potem płaci ZUS, więc jakim półrocznym okresie piszesz?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/08 07:44 #17625

  • yon
  • yon Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Posty: 527
  • Otrzymane podziękowania: 26
Zdaję sobie sprawę z tego, że na chorobowe zazwyczaj chodzi się w sytuacji, kiedy sie naprawdę choruje. Nie znam indywidualnych przypadfków i się na nich nie opieram. Wiem z kolei, ze w naszym państwie pracodawca traktowany jest jak dojna krowa i eksploatowany jest w każdym mozliwym zakresie finansowym bezlitośnie. Także prawo w przypadku zatrudnienia nieroba stoi po stronie tego drugiego i wszystkie uciążliwości leżą po stronie pracodawcy - i nieważne jest czy to miesiąc czy pół roku itd. Samo to, że za pracownika płaci się składki ubezpieczeniowe a w przypadku choroby nadal się przez miesiąc go "dotuje" jest chore i świadczy o złodziejskich inklinacjach sfer rządzących i prawodawcy. W Niemczech prawdopodobnie prawo do zwalniania pracownika będącego na chorobowym niejednokrotnie wykorzystywane jest przez pracodawców do rozejścia się z pracownikiem, ale myślę, że dotyczy to raczej tych, którzy widziani sa jako ci mniej wydajni i nie przynoszący odpowiednich zysków ( niestety - krwiożerczy kapitalizm). Zwolnionym może to się wydawać niesprawiedliwe i na pewno przeżywają to ciężko, ale to i tak uważam za sprawiedliwsze od tego , co jest u nas. Nie wiem, w jaki sposób uchronić się od zwolnienia w przypadku choroby, może chodzić nadal, aż się padnie na pysk i pracodawca sam odeśle chorego do domu, może po prostu umrzeć w pracy i niech sie pracodawca wtedy martwi - nie wiem. Wiem, że o pracę i o siebie ( aby móc pracować) trzeba dbać, a w zamian nie dostaje się polskiej, dziadowskiej płacy minimalnej a pieniądze, które umożliwiają spokojne utrzymanie się na powierzchni. I niemcy to wiedzą , więc przebierają, bo mają w czym - ale to nie ich sk....ństwo tylko po prostu prawo.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Chorobowe w Niemczech 2013/10/08 08:38 #17628

  • aga36
  • aga36 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 25
  • Otrzymane podziękowania: 2
witam nie mam wpisanego żadnego powodu,a jeśli okazałoby się że jestem w ciązy i co wówczas?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1
  • 2