Słubice: 14 grudnia 2018   |   Imieniny: Alfred, Izydor
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Koncert galowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
reklama
reklama

Koncert galowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

To będzie jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu gminnych obchodów tej szczególnej rocznicy. W trakcie koncertu usłyszymy dzieła polskiej muzyki w wykonaniu chórów z Polski, Niemiec i Białorusi oraz Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu. A wszystko w scenerii kościoła Ducha Świętego.

galowy 100_lat

Tegoroczny kalendarz przypomina różnymi wydarzeniami o tym, że dokładnie 100 lat temu Polska ponownie pojawiła się na mapach Europy, a Polacy podjęli trud odbudowywania i jednoczenia państwa. Przed nami jedno z ważniejszych wydarzeń – koncert galowy pod honorowym patronatem burmistrza Tomasza Ciszewicza.

Koncert pierwotnie miał odbyć się w Auli Collegium Polonicum, jednak została ona zniszczona przez pożar pod koniec lipca. Dlatego odbędzie się w kościele Ducha Świętego.

- Dawno już w Słubicach nie wystawiane były dzieła takiego rozmachu i w tak wielkiej symfoniczno-chóralnej obsadzie. Artyści zaproszeni do tego projektu stworzą specjalnie na tę okazję międzynarodowy zespół składający się z muzyków i śpiewaków pochodzących z Polski, Niemiec i Białorusi – mówi Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach.

Najpierw Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu nad Odrą wykona poemat symfoniczny Odwieczne Pieśni z op. 10 Mieczysława Karłowicza. W części drugiej koncertu wraz z orkiestrą wystąpią trzy chóry: Adoramus, Con Sono i Salutaris z Mińska oraz czwórka solistów. Wspólnie wykonają dzieło bardziej współczesne, czyli Te Deum (Ciebie Boga Wysławiamy) z muzyką Wojciecha Kilara.

Dyrygować całością koncertu będzie maestro Monika Wolińska, profesor warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, pierwsza Polka w historii, która stanęła za pulpitem dyrygenckim w nowojorskiej Carnegie Hall.

Koncert został sfinansowany z budżetu miasta Słubice, przy wsparciu prywatnych mecenasów.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 26.10.2018, godz. 19.30. Miejsce: kościół Ducha Świętego, Słubice.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama