Słubice: 16 czerwca 2019   |   Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Koncert galowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
reklama
reklama

Koncert galowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

To będzie jedno z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu gminnych obchodów tej szczególnej rocznicy. W trakcie koncertu usłyszymy dzieła polskiej muzyki w wykonaniu chórów z Polski, Niemiec i Białorusi oraz Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu. A wszystko w scenerii kościoła Ducha Świętego.

galowy 100_lat

Tegoroczny kalendarz przypomina różnymi wydarzeniami o tym, że dokładnie 100 lat temu Polska ponownie pojawiła się na mapach Europy, a Polacy podjęli trud odbudowywania i jednoczenia państwa. Przed nami jedno z ważniejszych wydarzeń – koncert galowy pod honorowym patronatem burmistrza Tomasza Ciszewicza.

Koncert pierwotnie miał odbyć się w Auli Collegium Polonicum, jednak została ona zniszczona przez pożar pod koniec lipca. Dlatego odbędzie się w kościele Ducha Świętego.

- Dawno już w Słubicach nie wystawiane były dzieła takiego rozmachu i w tak wielkiej symfoniczno-chóralnej obsadzie. Artyści zaproszeni do tego projektu stworzą specjalnie na tę okazję międzynarodowy zespół składający się z muzyków i śpiewaków pochodzących z Polski, Niemiec i Białorusi – mówi Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach.

Najpierw Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu nad Odrą wykona poemat symfoniczny Odwieczne Pieśni z op. 10 Mieczysława Karłowicza. W części drugiej koncertu wraz z orkiestrą wystąpią trzy chóry: Adoramus, Con Sono i Salutaris z Mińska oraz czwórka solistów. Wspólnie wykonają dzieło bardziej współczesne, czyli Te Deum (Ciebie Boga Wysławiamy) z muzyką Wojciecha Kilara.

Dyrygować całością koncertu będzie maestro Monika Wolińska, profesor warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, pierwsza Polka w historii, która stanęła za pulpitem dyrygenckim w nowojorskiej Carnegie Hall.

Koncert został sfinansowany z budżetu miasta Słubice, przy wsparciu prywatnych mecenasów.

Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 26.10.2018, godz. 19.30. Miejsce: kościół Ducha Świętego, Słubice.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama