Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W tym roku czeka nas prawdziwy wysyp kleszczy. Mieszkańcy informują o wzmożonej aktywności tych nielubianych pajęczaków, a Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słubicach informuje o pierwszych przypadkach zarażenia boreliozą.

Kleszcze na terenie powiatu słubickiego pojawiały się zazwyczaj w czerwcu. W tym roku jest jednak inaczej, sanepid pierwsze zgłoszenia od mieszkańców zaczął otrzymywać już w kwietniu.

Główną przyczyną tak dużej ilości kleszczy jest ciepła zima. Pajęczaki pojawiają się nie tylko w kompleksach leśnych. Obecnie spotkać je można także na terenach miejskich - parkach, skwerach, ogrodach. Ich aktywność potrwa aż do października.

Samo ukąszenie kleszcza nie jest groźne, jednak jak szacują eksperci, aż co trzeci z nich jest nosicielem bakterii Borellia, która powoduje chorobę zwaną borelioza, lub arbowirusów wywołujących kleszczowe zapalenie mózgu.

Co mówią statystyki?

W 2015 roku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słubicach nie zanotowali ani jednego przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. Było za to 19 przypadków zachorowań na boreliozę. To niestety rosnąca tendencja, na dodatek większa niż średnia ogólnopolska. W bieżącym roku zgłoszono jak na razie dwa przypadki.

Jak się ustrzec przed zagrożeniami?

Można się szczepić. Dostępne są też badania... samego kleszcza, który nas ukąsił. Eksperci są w stanie sprawdzić czy przenosił czynniki chorobotwórcze i szybko podjąć leczenie ukąszonego pacjenta. Ważna też jest profilaktyka. Na wyprawę do lasu najlepiej założyć jasne ubrania i wyższe buty, osłonić głowę i ręce. A po powrocie koniecznie sprawdzić całe ciało. Dla czworonoga można kupić specjalne krople i obrożę.

Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Kleszcza należy mocno chwycić i wykręcić. Nie należy go rozdrapywać, ani przecinać, tym bardziej smarować tłuszczem. W aptekach są dostępne specjalne lassa, pomagające skutecznie usunąć kleszcza. Pomocna może też być pinceta. Miejsce ukąszenia zdezynfekować i obserwować. Gdy wystąpią zmiany skórne lub objawy grypopodobne, należy natychmiast udać się do lekarza.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.