Słubice: 20 kwietnia 2018   |   Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czesław
reklama
reklama

Sanepid ostrzega przed kleszczami

W tym roku czeka nas prawdziwy wysyp kleszczy. Mieszkańcy informują o wzmożonej aktywności tych nielubianych pajęczaków, a Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Słubicach informuje o pierwszych przypadkach zarażenia boreliozą.

Kleszcze na terenie powiatu słubickiego pojawiały się zazwyczaj w czerwcu. W tym roku jest jednak inaczej, sanepid pierwsze zgłoszenia od mieszkańców zaczął otrzymywać już w kwietniu.

Główną przyczyną tak dużej ilości kleszczy jest ciepła zima. Pajęczaki pojawiają się nie tylko w kompleksach leśnych. Obecnie spotkać je można także na terenach miejskich - parkach, skwerach, ogrodach. Ich aktywność potrwa aż do października.

Samo ukąszenie kleszcza nie jest groźne, jednak jak szacują eksperci, aż co trzeci z nich jest nosicielem bakterii Borellia, która powoduje chorobę zwaną borelioza, lub arbowirusów wywołujących kleszczowe zapalenie mózgu.

Co mówią statystyki?

W 2015 roku pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Słubicach nie zanotowali ani jednego przypadku kleszczowego zapalenia mózgu. Było za to 19 przypadków zachorowań na boreliozę. To niestety rosnąca tendencja, na dodatek większa niż średnia ogólnopolska. W bieżącym roku zgłoszono jak na razie dwa przypadki.

Jak się ustrzec przed zagrożeniami?

Można się szczepić. Dostępne są też badania... samego kleszcza, który nas ukąsił. Eksperci są w stanie sprawdzić czy przenosił czynniki chorobotwórcze i szybko podjąć leczenie ukąszonego pacjenta. Ważna też jest profilaktyka. Na wyprawę do lasu najlepiej założyć jasne ubrania i wyższe buty, osłonić głowę i ręce. A po powrocie koniecznie sprawdzić całe ciało. Dla czworonoga można kupić specjalne krople i obrożę.

Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Kleszcza należy mocno chwycić i wykręcić. Nie należy go rozdrapywać, ani przecinać, tym bardziej smarować tłuszczem. W aptekach są dostępne specjalne lassa, pomagające skutecznie usunąć kleszcza. Pomocna może też być pinceta. Miejsce ukąszenia zdezynfekować i obserwować. Gdy wystąpią zmiany skórne lub objawy grypopodobne, należy natychmiast udać się do lekarza.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy popierasz wprowadzony przez rząd zakaz handlu w niedziele?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama