Słubice: 22 sierpnia 2019   |   Imieniny: Maria, Cezary, Tymoteusz
reklama
reklama

Wpadli za cudzy paszport i nielegalne papierosy

Kameruńczyk i Turek próbowali wyprowadzić w pole pograniczników ze Świecka. Pierwszy był w Polsce nielegalnie i do tego przewoził ze sobą spory zapas papierosów bez akcyzy, a drugi pokazał im cudzy paszport. Obaj poniosą konsekwencje i będą musieli opuścić nasz kraj.

04 papierosy

To nie były żarty. 1 kwietnia pogranicznicy ze Świecka zatrzymywali do kontroli autobusy rejsowe relacji Warszawa-Berlin. W pierwszym z nich 31-letni obywatel Kamerunu okazał funkcjonariuszom francuski dokument azylowy, który jednak nie uprawniał go do podróżowania po Europie. Okazało się, że to nie jedyne co ma na sumieniu. W bagażu przewoził 1800 sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o szacunkowej wartości prawie 12,6 tys. zł.

- Kameruńczyk przyznał się do zarzuconego mu czynu, czyli przewożenia wyrobów akcyzowych bez ich oznakowania polską banderolą. Skorzystał z możliwości dobrowolnego podania się karze, którą teraz ustali Urząd Celno-Skarbowy w Rzepinie w porozumieniu z Prokuraturą Rejonową – wyjaśnia Joanna Konieczniak z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Funkcjonariusze pouczyli go również, że powinien jak najszybciej wrócić do Francji.

04 paszport

Innym zatrzymanym autokarem jechał obywatel Turcji, który początkowo podał się za Albańczyka i pokazał do kontroli albański paszport. - W trakcie kontroli dokumentu funkcjonariusze stwierdzili, że jest on wprawdzie autentyczny, jednak został zgłoszony jako utracony – mówi J. Konieczniak.

26-latek przyznał się, że jest Turkiem, a korzystał z cudzego dokumentu, ponieważ jest osobą niepożądaną na terytorium państw Schengen. Funkcjonariusze ustalili również, że wcześniej przyleciał samolotem z Aten do Warszawy.

- Mężczyzna został zatrzymany za posługiwanie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby oraz za usiłowanie przekroczenia granicy państwowej z Polski do Niemiec wbrew przepisom – relacjonuje J. Konieczniak. Turek przyznał się do winy, został ukarany karą więzienia w zawieszeniu (6 miesięcy na 2 lata) i zapłaci 1300 zł grzywny.

To nie koniec konsekwencji. Komendant Placówki Straży Granicznej w Świecku wszczął wobec niego postępowanie mające go zobowiązać do powrotu do swojego kraju. Do sądu trafił wniosek o umieszczenie go w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców do czasu ustalenia jego prawdziwej tożsamości i zakończenia postępowania.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy budowa ronda na drodze do Kunowic to dobry pomysł
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama