Słubice: 17 lipca 2019   |   Imieniny: Aneta, Bogdan, Aleksy
reklama

Gminy wspólnie uczczą 30. rocznicę wyborów z 1989 roku

W tym roku przypada 30. rocznica pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Tę ważną datę planują razem uczcić wszystkie gminy powiatu słubickiego. Razem z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu organizują konferencję, poświęconą polskiej drodze do wolności.

plakat solidarnosc

Zaproszone wszystkie gminy z powiatu

Z inicjatywą zorganizowania obchodów 30. rocznicy pamiętnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku wyszedł burmistrz Mariusz Olejniczak. Porozumiał się w tej sprawie z włodarzami pozostałych gmin: Rzepina, Ośna Lubuskiego, Cybinki i Górzycy.

Chciałbym nadać tej rocznicy podniosły charakter. Będzie to doskonała okazja, żeby spotkać się z osobami, które w gminach z terenu powiatu słubickiego tworzyły struktury wolnego państwa. Dlatego wyszedłem z inicjatywą powołania wspólnego komitetu honorowego, składającego się z włodarzy ościennych gmin i cieszę się, że poparli ten pomysł – podkreśla M. Olejniczak.

Konferencja i wystawa fotograficzna

Z okazji okrągłej rocznicy w Collegium Polonicum odbędzie się konferencja, której współorganizatorem będzie Uniwersytet im. A. Mickiewicza. Zostanie ona poświęcona polskiej drodze do wolności. Jako termin wybrano oczywiście 4 czerwca.

Towarzyszyć jej będzie wystawa fotograficzna, przybliżająca zarówno wydarzenia sprzed 30 lat, jak i mieszkańców gmin, którzy brali w nich udział. Po konferencji wystawa odwiedzi po kolei wszystkie gminy naszego powiatu.

Konkurs dla uczniów

Wielu pamięta wydarzenia z 1989 roku, a co o nich wie młodsze pokolenie? Specjalnie dla uczniów zostanie zorganizowany drużynowy konkurs "Polska droga do wolności 1980-1990".

Odbędzie się on 16 maja w Polsko-Niemieckim Centrum Spotkań w Górzycy. Zwycięzcy odbiorą nagrody podczas wspomnianej konferencji w Collegium Polonicum.

Kto ma pamiątki z tamtych lat?

Urząd Miasta zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców, aby udostępnili pamiątki z tamtego czasu. Mogą to być fotografie, dokumenty, osobiste pamiątki, wydawnictwa drugiego obiegu, plakaty (te propagandowe, jak i opozycyjne). Zostaną one sfotografowane, to właśnie na ich podstawie powstanie opisana wyżej wystawa.

W tej sprawie można kontaktować się z Beatą Bielecką, rzecznikiem Urzędu Miejskiego w Słubicach. Tel. tel. 602 184 281, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama