Słubice: 19 września 2019   |   Imieniny: Konstancja, January
reklama
reklama

Powiatowa Rada Kobiet rozpoczęła pracę (foto)

Symbolicznie, bo w Dzień Kobiet, po raz pierwszy zebrała się Powiatowa Rada Kobiet, nowe ciało doradcze zarządu powiatu (który w tej kadencji tworzą sami panowie). 17 pań w różnym wieku, reprezentujących różne środowiska, pochodzących z kilku miejscowości powiatu wybrało prezydium i rozmawiało o tym, czym będą się zajmować.

Powiatowa Rada Kobiet

Starosta… przerażony

- Szanowne panie... jestem przerażony. Takiej ilości kreatywnych kobiet nie miałem dawno wokół siebie, aż się boję, co z tego wyniknie. Wiem, że możemy na liczyć na waszą pomoc, choć pewnie nie będzie to dla nas łatwa współpraca. Dziękuję, że jesteście z nami. Witam na pokładzie - powiedział starosta Leszek Bajon witając wszystkie panie.

Wręczył każdej z nich oficjalną nominację na członka rady. Towarzyszył mu Damian Utracki, członek zarządu powiatu. Nie zabrało oczywiście okolicznościowych życzeń i kwiatów. A kto zasiadł w Powiatowej Rady Kobiet? Jej skład opisywaliśmy we wcześniejszej publikacji - ZOBACZ.

Będą rady z różnych środowisk

Wicestarosta Robert Włodek wyraził nadzieję, że społeczna praca rady przyczyni się dla dobra całej społeczności powiatu. Podkreślił, że jest to pierwsza w woj. lubuskim powiatowa rada kobiet. A jej powstanie nie było dziełem przypadku.

Jest to jeden z elementów szczegółowo zaplanowanych działań. Ten samorząd ma być jak najbliższej mieszkańców. Mamy radę seniorów, dziś zaczyna pracę rada kobiet, za chwilę rozpoczniemy prace nad powołaniem podobnej rady w obszarze biznesu, będzie też rada młodzieży – wyliczył R. Włodek.

Na pierwszym posiedzeniu panie wyłoniły spośród siebie prezydium. Jednogłośnie na przewodniczącą została wybrana Kazimiera Jakubowska, wieloletni pedagog (z wykształcenia) i samorządowiec. Jej zastępcą została Lilia Radkiewicz, a sekretarzem rady Katarzyna Kochańska – nasza redakcyjna koleżanka.

Powiatowa Rada Kobiet

Potrzeb jest wiele

- Wiem doskonale, że jest to praca społeczna. Nie chcemy za nią pieniędzy ani medali. Chcemy dać siebie innym. To jest najpiękniejsze w życiu kobiety, że tym ciepłem, które mają, obdarowują innych – mówiła K. Jakubowska. Podkreśliła, że panie obecne w radzie są z różnych środowisk – co jest bardzo istotne. I dla każdej starczy pracy.

Czym będą zajmować się panie z rady? Podzieliły się na kilka zespołów w obszarach promocji zdrowia i profilaktyki, walki z molestowaniem i przemocą, wobec kobiet i dzieci, wspierania kobiet z mniejszości narodowych, promowania roli kobiet w życiu społecznym, rodzinnym i w nowoczesnej Europie.

W rozmowach wybrzmiały szczególnie mocno problemy związane z brakiem w naszym powiecie całodobowego domu opieki dla osób starszych, a także pomocy dla tych, którzy w domach opiekują się np. chorymi na Alzheimera. Poruszonych zostało również wiele innych ważnych kwestii, jak rosnąca liczba Niebieskich Kart, czy potrzeba wspierania kobiet z mniejszości narodowych, które nie mają do kogo się zwrócić.

O kolejnych poczynaniach rady będziemy informować na bieżąco. Tymczasem zapraszamy do fotogalerii z pierwszego posiedzenia.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama