Słubice: 16 lipca 2019   |   Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Młodzież z Cybinki zbiera książki dla rówieśników z Litwy
reklama

Młodzież z Cybinki zbiera książki dla rówieśników z Litwy

Wiktorię Samulską poznaliśmy jako młodą artystkę, która walczy o stypendium Enei. Jest nie tylko zdolna, ale również wrażliwa. Zainicjowała akcję pomocy rówieśnikom na Litwie. Razem ze Stowarzyszeniem Rozwoju PRO-EKO zbierają polskie książki, lektury, mapy, przybory szkolne, które trafią do szkoły w Podbrodziu.

ksiazki szkola

Pomysł na akcję pomocy uczniom szkoły Żejmiana na Podbrodziu, ok. 30 km od Wilna narodził się podczas wycieczki, na którą Wiktoria Samulska, uczennica gimnazjum w Cybince, wyjechała jako laureatka konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.

Wyjazd edukacyjny odbył się we wrześniu zeszłego roku. W szkole, którą odwiedzili, uczy się 162 uczniów, Polaków. – Mimo że od wielu pokoleń mieszkają na obczyźnie, kultywują tradycje i obyczaje polskie, którymi mnie oczarowali – przyznaje Wiktoria. W szkole uczą się uczniowie od 6 lat aż do wieku maturalnego.

Jasne, że pomożemy!

Od dyrekcji szkoły dowiedziała się, że z litewskiego budżetu nie dostają oni wystarczających środków, żeby kupić polskie pomoce naukowe. – Wtedy zrodziła się idea, żeby im pomóc – przyznaje Wiktoria. Z tym pomysłem udała się do Eugenii Niedźwiedzkiej, prezeski Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO, „weteranki” wolontariatu i pomagania. Bez wahania odpowiedziała, że jest to zadanie dla młodego narybki stowarzyszenia, czyli Młodzieżowego Wolontariatu PRO-EKO.

Akcja zyskała nazwę „Litwo, ojczyzno moja”. Wiktoria, koordynatorka zadania, razem z koleżankami i kolegami wolontariuszami prowadzą akcję informacyjną. - Zachęcamy do wpłat na konto stowarzyszenia, ale przede wszystkim zachęcamy do przekazywania pomocy rzeczowej – książek, map, globusów, zeszytów i przyborów szkolnych, a także sprzętu sportowego, aby przekazać wszystko naszym rówieśnikom – Polakom na Litwie – powiedziała Wiktoria naszej redakcji, prosząc o pomoc w rozpropagowaniu akcji.

Będą wdzięczni za lektury i klasykę

Apeluje zwłaszcza o przekazywanie książek, również używanych, w dobrym stanie. Najważniejsze, żeby były… po polsku. Poszukiwane są zwłaszcza utwory polskich autorów - Mickiewicza, Sienkiewicza, Słowackiego, Kochanowskiego i lektury szkolne. Ale Wiktoria przyznaje, że cieszyć się będą ze wszystkich otrzymanych książek, od bajek po romanse. Pomoc w ich zebraniu zadeklarowały również biblioteki w okolicznych miejscowościach, które podzielą się książkami wycofanymi lub przekazanymi od mieszkańców.

Zebrane dary Wiktoria zamierza zawieźć na Litwę osobiście w okresie Wielkanocy. Z pomocą w organizacji transportu przyszedł jej tata.

Punkty zbiórki

Książki i przybory szkolne można dostarczać w trzy miejsca:
  • w Cybince do sklepu Benefit Grzegorza Samulskiego (ul. Słubicka 8),
  • w Krośnie Odrzańskim do gabinetu kosmetycznego Agnieszki Iwaniuk (ul. Kościuszki 2),
  • w Słubicach do Fundacji na rzecz Collegium Polonicum (ul. T. Kościuszki 1, budynek Biblioteki CP, I piętro).
Akcję można również wspomóc przelewem na konto Cybińskiego Stowarzyszenia Rozwoju PRO-EKO w Cybince, nr 39 8371 1022 5500 4688 2000 0010 z dopiskiem „Szkoła na Litwie”.

Kontakt tel. ws. pomocy rzeczowej: 665 751 606, 663 225 666, 604 164 870.

---

Do tematu będziemy wracać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz tegoroczne Miejskie Święto Hanzy (licząc wg szkolnej skali)
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama