Słubice: 9 grudnia 2018   |   Imieniny: Aneta, Leokadia, Wiesław
reklama
reklama

Będą dyskutować o przyszłości radzieckich pomników

Co dalej z pomnikami radzieckimi na naszym pograniczu? Będą o tym rozmawiać uczestnicy polsko-niemieckiej spotkania w Collegium Polonicum. Na uczestników czekają wykłady przygotowane przez naukowców i historyków oraz otwarta dyskusja.

Pomnik żołnierzy
Jaka przyszłość czeka pomnik przy pl. Bohaterów?

W Polsce, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmienia się patronów wielu ulic i placów, ale też znika wiele pomników poświęconych nie tylko Armii Czerwonej, ale i Ludowemu Wojsku Polskiemu. Niektóre gminy bronią się przed takim działaniem, bo często chodzi o miejsca, które kształtują wizerunek miast i lokalną kulturę pamięci.

- Z kolei w Brandenburgii regularnie dba się o radzieckie pomniki, a rząd landu ustanowił 8 maja, czyli tzw. dzień wyzwolenia, oficjalnym dniem pamięci. Obie strony regionu przygranicznego obchodzą się zatem z tymże dziedzictwem w sposób skrajnie odmienny. Jak do tego doszło i co to oznacza dla naszej pamięci o roku 1945? – zastanawia się Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, który odbędzie się 9 lipca  Collegium Polonicum. Jego tytuł brzmi „Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzieckich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków”.

Całość będzie moderowana przez Jana Musekampa (Instytut Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą), a specjalne wprowadzenie wygłosi Nancy Waldmann (również z tegoż instytutu, reprezentująca także organizację Sieć Ziem Zachodnich i Północnych).

Wśród uczestników dyskusji będą m.in. dr Mischa Gabowitsch (Einstein Forum Potsam), Leszek Kania (Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze), dr Eryk Krasucki (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim) oraz wspomniany Roland Semik (Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą).

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 9.07.2018, godz. 18:15. Miejsce: Collegium Polonicum, sala nr 13.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama