Słubice: 19 września 2019   |   Imieniny: Konstancja, January
reklama
reklama

Park SOSiR czekają zmiany. Sprawdziliśmy jakie

Niedawno przy ul. Kupieckiej rozpoczęła się budowa pawilonów handlowych. Przy tej okazji powrócił temat zagospodarowania terenów wokół Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pojawiają się różne pomysły na to, czego w tym miejscu potrzebują mieszkańcy. Większy cmentarz, wieża widokowa i ścieżka do niej, a może park linowy? Czy to dobre rozwiązania?
 
park wykopy
Przy ul. Kupieckiej trwa budowa pawilonów

Zmiany, jakie zachodzą w parku obok Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, budzą wiele emocji i komentarzy wśród mieszkańców, również na naszym forum. W sprawie zagospodarowania tego terenu dyskusje toczą się od dawna. Obecnie przy ul. Kupieckiej powstaje kolejna inwestycja – pawilony handlowe.

Wraz z nią odżyły dyskusje o tym, jaką funkcję powinien pełnić ten teren. Niektórzy przypominają, że miało to być miejsce do rekreacji, że kiedyś nie było mowy o tym, żeby jego kosztem rozbudowywać bazar. Czy możliwe jest pogodzenie różnych potrzeb i pomysłów?

Nowe pawilony handlowe

Co dokładnie powstanie przy ul. Kupieckiej? SOSiR wydzierżawił na 15 lat teren na skraju parku prywatnemu inwestorowi – spółce cywilnej NBS. Firma stawia kompleks handlowo usługowy, składający się z dwóch pawilonów: jeden będzie miał pow. ok. 960 mkw, a drugi 970 mkw. Gmina wydała decyzję o warunkach zabudowy, a na jej podstawie pozwolenie na budowę wydało starostwo. Prace budowlane trwają

Skala inwestycja jest znaczna, dlatego nie do końca podoba się zarówno obecnie handlującym na bazarze, jak i lokalnym aktywistom. Ci ostatni podkreślają, że aby powstały pawilony, musiała zostać wycięta spora część parku, w tym wiele drzew.

- Jako miłośnicy lokalnej przyrody stanowczo na zgadzamy się z arbitralnymi decyzjami władz miejskich. Protestujemy przeciwko ingerencji w środowisko naturalne i takiemu gospodarowaniu – mówi Piotr Karp, założyciel internetowej grupy Nowe Słubice.

Teraz handel potem sport

Jak wyjaśnia Zbigniew Sawicki, prezes SOSiR, jest to ostatnia tego typu inwestycja w tamtym miejscu. Kolejne będą już sportowo-rekreacyjne. Szef ośrodka podkreśla, że inwestycje o charakterze handlowym mają jeden cel – dzięki nim SOSiR może zarabiać na to, żeby utrzymać sport i rekreację w Słubicach.

- Wykorzystujemy nasze dobre, atrakcyjne tereny handlowe na te inwestycje, które zapewnią nam dochody – zaznacza Z. Sawicki. Jeśli chodzi o teren parku, SOSiR miał do dyspozycji jedyne właśnie ten fragment terenu przylegający do ul. Kupieckiej, zagospodarowanie reszty kompleksu pozostaje już w gestii gminy.

Z. Sawicki przyznaje, że ma pomysł na to, co mogłoby się w nim znajdować. Rozmawiał już z potencjalnym inwestorem w sprawie budowy parku linowego. Pomysł ten nie jest nowy, pojawiał się co jakiś czas i nabiera coraz konkretniejszych kształtów. Kolejny to pozyskanie terenu od Agencji Nieruchomości Rolnych i rozbudowa bazy sportowej SOSiR. Co tam miałoby powstać? O tym więcej już wkrótce w naszej oddzielnej publikacji.

Większy cmentarz

Nowe pawilony to nie jedyne zmiany na terenie parku. Słubicki samorząd planuje również rozbudowę cmentarza komunalnego w kierunku Kunowic. – Istnieje pilna potrzeba jego powiększenia. Decyzja taka zapadła w wyniku konsultacji społecznych – przypomina Beata Bielecka, rzecznik Urzędu Miejskiego w Słubicach.

cmentarz Słubice
Cmentarz w Słubicach będzie rozbudowany

Do rozpoczęcia inwestycji potrzebna jest jednak zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania. - Jest to bardzo długi i trudny proces i spodziewam się, że zielone światło dla tej inwestycji możemy dostać za ok. 4 lata – tłumaczy burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. Cmentarz ma zostać powiększony o 3,5-5 h w kierunku wschodnim.

Jednocześnie gmina podjęła kroki, aby złagodzić problem zmniejszającej się liczby miejsc. W niektórych miejscach została usunięta zieleń, a do 30 listopada ma być gotowe kolumbarium, o którym pisaliśmy w jednej z poprzednich publikacji. T. Ciszewicz zapewnia również, że gmina na razie nie planuje rozbudowy parkingu przy cmentarzu.

Choć decyzja o rozbudowie cmentarza zapadła po konsultacjach społecznych, opinie mieszkańców w tej sprawie nadal są podzielone. Swoje pomysły na inne rozwiązania jeszcze w 2016 roku przedstawiał m.in. inż. Adrian Mermer ze Stowarzyszenia Kontrapunkt. Jego prezentację można obejrzeć TUTAJ.

Wieża Kleista

Podobnie dużo emocji budzi kwestia budowy na terenie parku wieży Kleista. Temat już wielokrotnie był poruszany w mediach społecznościowych. Również i my o tym pisaliśmy, przedstawiając szczegóły inwestycji oraz jej dokładne koszty.

Przypomnijmy, oprócz samej wieży w jej sąsiedztwie powstanie również plac zabaw, miejsce do rekreacji i ścieżka spacerowa, która będzie prowadziła od parkingu przez cmentarzu, do terenu przy wieży. Wątpliwości wielu osób wzbudza jednak zasadność samej inwestycji oraz późniejsze koszty utrzymania. Więcej o wieży TUTAJ.

Co na to ekolodzy?

Natalia Duer z Fundacji Dziupla Inicjatyw przyrodniczych przypomina, że park był niegdyś dużo większy - cały bazar powstał właśnie na takim samym bagnistym terenie w starorzeczu Odry. Choć miejsce to nie jest oficjalnie w żaden sposób chronione, jest cenne ze względu na walory przyrodnicze.

Paweł Podkowa
Przyrodnicy pamiętają o skrzydlatych mieszkańcach parku

Swoją siedzibę mają w nim bobry, są łabędzie, zimorodki, jest to również ważne siedlisko płazów. I dlatego podkreśla, że ważne jest pogodzenie różnych potrzeb, z jednej strony rozwoju handlu i potrzeby inwestycji, a z drugiej – ochrony przyrody.

- Niedługo znowu odwiedzimy ten park. Pod koniec tygodnia organizujemy kolejną nocną wyprawę „na sowy”. Będziemy też wieszać w tym parku budki lęgowe dla ptaków. Dla nas to miejsce jest bardzo ważne – mówi N. Duer.

A na forach…

Ratujmy park, bo kosztem dalszej ekspansji wokół bazaru stracimy wszyscy – apelował na naszym forum jeden z czytelników. Wtórował mu kolejny pisząc, że nawet rowerem już nie można tam potrenować. Inna internautka stwierdziła, że to przykre jest jak się niszczy każdy kawałek zieleni w naszym mieście.

Ale nie brak też głosów zrozumienia dla wprowadzanych zmian. Jeden z internautów napisał, że popiera dodatkowe obiekty takie jak wieża Kleista i dodatkowy cmentarz obok starego. I uważa, że obiekt leśny jest bardzo duży i dla wszystkich wystarczy miejsca.

---

Jaka przyszłość czeka ten teren? Czy uda się pogodzić biznes z ochroną przyrodą i rozwojem sportu? Sprawie będziemy się przyglądać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama