Słubice: 21 maja 2018   |   Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
reklama
reklama

Czy w Kunowicach powstanie centrum magazynowe?

Czy w Kunowicach powstanie duże centrum magazynowe? To pytanie od kilku tygodni zadają sobie mieszkańcy tej niewielkiej wioski. O sprawie zawiadomili radnych, nie wykluczają także zorganizowania protestów. Czy mają się czego obawiać?
 
promet dzialka
Widok na miejsce w którym miałby powstać magazyn
 
Chodzi o plany budowy hali magazynowo-spedycyjnej na działce położonej między ulicami Dworcową i Zieloną. Spółka Promet Cargo, która jest właściciele gruntu, od 2016 roku stara się o uzyskanie niezbędnych pozwoleń i dokumentacji do wybudowania obiektu. Wg koncepcji opracowanej przez biuro architektoniczne Łukasza Biernackiego, powierzchnia magazynu ma liczyć około 2200 m2. Ponad drugie tyle ma wynieść sąsiadujący z budynkiem parking.

Nie to jednak niepokoi mieszkańców najbardziej, a ruch pojazdów ciężarowych, który ma się z tym wiązać. Samochody miałyby poruszać się ulicą Dworcową. Z decyzji środowiskowej, wydanej 8 maja 2017 roku przez burmistrza Słubic, wynika, że mogłoby to być nawet kilkadziesiąt pojazdów na dobę. Ruchu odbywałby się także w nocy.

Grupa mieszkańców Kunowic uważa, że to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ich domów oraz dzieci. Zwracają uwagę na potencjalny problem z hałasem i dewastacją drogi. Martwią się także realnym spadkiem wartości tutejszych działek. Chcą temu przeciwdziałać. 30 maja w świetlicy wiejskiej podczas okresowego dyżuru radnych spotkali się z szefem Rady Miejskiej w Słubicach Mariuszem Olejniczakiem oraz radnym Jarosławem Sadowskim. Obaj samorządowcy byli zaskoczeni pomysłem takiej inwestycji. Podkreślali, że dowiedzili się o niej dopiero niedawno, od samych mieszkańców.

Mariusz Olejniczak
Szef słubickiej rady Mariusz Olejniczak nie popiera inwestycji

- Ja jestem zdania, że tego typu inwestycje powinny być usytuowane na strefie ekonomicznej, ponieważ jest to dla nich odpowiednie miejsce. Gdy firma Promet Cargo kupiła budynek po dawnym dworcu, nie było mowy o chęci rozbudowy. Nie minęło dużo czasu, a okazuje się, że będzie inaczej - mówił mieszkańcom M. Olejniczak.

Na spotkaniu padały mocne słowa. Mieszkańcy mieli pretensje do urzędników i radnych, że o niczym nie wiedzieli, a cała sprawa załatwiana jest po cichu i nikt się nad nią nie pochylił. Protestującej grupie przewodzą Wiesław Maliczak, urzędnik celny, oraz Krzysztof Pawłowicz, miejscowy rolnik.

- O wszystkim dowiedzieliśmy się na koniec maja. Jesteśmy temu przeciwni. Kunowice to sypialnia Słubic, brak przemysłu, czyste powietrze. Żyjemy tu cicho i spokojnie. A gdzie ciężarówki tam hałas, brud i smród. Nasze domy, które nie raz mają po 100 lat, zostaną zniszczone. Niedaleko rozwija się wiejska szkoła. Chcemy poinformować opinię publiczną o tym, co się szykuje. Planujemy też spotkać się z władzami naszego miasta, które zapewniały nas kiedyś, że nie będzie tam masowego przejazdu samochodów ciężarowych. Myślę, że dotrzymają słowa - podkreśla K. Pawłowicz.

Z argumentacją przeciwników inwestycji nie zgadzają się udziałowcy spółki Promet Cargo, Magdalena Ciszek-Kozłowska oraz jej mąż Maciej. Oboje dziwią się, że na spotkanie z radnymi nie zostali zaproszeni jako bezpośrednio zainteresowani. Podkreślają też, że nigdy nie składali nikomu żadnych obietnic, ani deklaracji związanych z ewentualną rozbudową firmy.

magda ciszek
M. Ciszek-Kozłowska na otwarciu siedziby Promet Cargo

- W Kunowicach na głównej drodze zawsze był spory ruch i naszych kilka aut tego nie zmienia. Decyzja dopuszcza możliwość ruchu w nocy, jednak my takiego planu nie mamy. Magazyn nie będzie czynny 24h, więc i nocnego ruchu przy nim nie będzie – wyjaśnia M. Ciszek-Kozłowska.

Podkreśla również, że otrzymanie decyzji środowiskowej czy też decyzji o warunkach zabudowy, nie jest jednoznaczne z rozpoczęciem inwestycji. Takiego tematu na razie nie ma.

- Po pierwsze temat budowy magazynu nie jest dla nas tematem na dziś, jutro, czy nawet przyszły rok. Jest jedynie ewentualnym planem na przyszłość. To, czy magazyn w ogóle powstanie zależy od wielu czynników i jest na razie tematem rozmów. Trudno też się nam dziwić, że jako firma chcemy się rozwijać i w ten rozwój inwestować. Po drugie funkcjonujemy w Kunowicach już prawie dwa lata. I przed naszym pojawieniem się tutaj również były protesty. Przez ten czas udowodniliśmy jednak, że strach ma wielkie oczy, że nikomu z mieszkańców nie zagrażamy. Pokazaliśmy swoim działaniem również, że ciężki transport może nie tylko bez przeszkód, ale więcej – w pełnej symbiozie, funkcjonować w pobliżu miejsca dla dzieci, czego najlepszym przykładem jest inwestycja w Uśmiechniętą Planetę. Z centrum chętnie korzystają mieszkańcy całego powiatu słubickiego - zaznacza M.Ciszek-Kozłowska.

Maciej Kozłowski dodaje, że od samego początku firma stawia na dialog z mieszkańcami i jest aktywna na polu społecznym.

- Nic co robimy nie jest skierowane przeciw ludziom. Wręcz przeciwnie. Odkąd jesteśmy w Kunowicach wspieramy finansowo mnóstwo lokalnych imprez i festynów, pomagamy dzieciom. Inwestujemy w sport i rekreację, wkrótce szykujemy II edycję duathlonu. Nawet planując tę budowę poszliśmy na rękę okolicznym mieszkańcom nanosząc w projekcie odpowiednie zabezpieczenia o które zwyczajnie, w rozmowie z nami, wnioskowali. Tym bardziej jest nam przykro, kiedy na rozmowę dotyczącą naszej obecności we wsi, po prostu nie jesteśmy zapraszani - mówi zasmucony.

Chodzi o wysokie na 3 metry ekrany akustyczne, które miałyby stanąć niedaleko granicy z sąsiednimi działkami, na których znajdują się domy mieszkalne. Ich właściciele zgłosili zastrzeżenia do projektu jeszcze na etapie wydawania decyzji środowiskowej. Szefowie Promet Cargo spotkali się z nimi. Po rozmowie uwzględnili ich prośby i odpowiednie zapisy zostały ujęte w końcowym dokumencie.

Na potrzeby przyszłej inwestycji zostały też wykonane odpowiednie pomiary. Analiza akustyczna wykazała, że normy hałasu nie zostaną przekroczone, a dodatkowe badanie drogi, że podbudowa ul. Dworcowej (droga należy do powiatu) ma odpowiednie parametry techniczne do obsługi tak dużego ruchu.

promet dzialka2
Mieszkańcy obawiają się zniszczenia ul. Dworcowej

To jednak nie przekonuje mieszkańców, którzy uważają, że niezależnie od zgodności z przepisami i spełnienia niezbędnych norm, liczy się jeszcze aspekt czysto społeczny.

- Takich inwestycji nie powinno się stawiać ludziom pod nosem, w środku miejscowości, przy ich domach. Gdzieś w tej całej procedurze zgubiono człowieka. Wiemy niestety, że na pozytywną decyzję urzędników czekają inne firmy z branży transportu i logistyki, które są zainteresowane konkretnymi działkami, m.in. za torami kolejowymi. Jeśli sprawa zostanie załatwiona pozytywnie, mogą pojawić się kolejni inwestorzy, a wtedy będziemy tu mieli praktycznie autostradę, a nie spokojną, wiejską ulicę. Z jednej strony mamy interes dużej firmy, a z drugiej grupę ponad 150 osób, które mogą stracić na tej inwestycji - mówi zmartwiony K. Pawłowicz.

Co dalej? Obecnie spółka Promet Cargo czeka na decyzję o warunkach zabudowy. Gdy dokument zostanie wydany, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby taką inwestycję zrealizować. Mieszkańcy zapowiadają, że zrobią wszystko, aby do tego nie dopuścić. Będą pisać petycje, pojadą do wojewody, a jeśli zajdzie taka potrzeba - zgłoszą sprawę do sądu, a w ostateczności wyjdą protestować na ulicę.

Magdalena Ciszek-Kozłowska nie widzi takiej konieczności. Deklaruje chęć rozmowy i porozumienia.

- Chciałabym podkreślić, że jesteśmy gotowi do rozmów z mieszkańcami i z pewnością nie będziemy ich unikać. Rozmawialiśmy z właścicielami domów w pobliżu których miałby powstać magazyn. Wszystkie ich argumenty potraktowaliśmy z pełnym szacunkiem i wspólnie wypracowaliśmy kompromis. I za tę wolę dialogu i rozmowy chcę im podziękować. Bo właśnie tak się załatwia sprawy - mówi. I apeluje: drodzy państwo, nie zapominajcie, że my również jesteśmy mieszkańcami Kunowic. Nie mamy więc żadnego interesu w działaniu na szkodę naszej miejscowości.

O sprawie będziemy informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama